O‘q otish sporti tarixi ming yillarga borib taqaladi. Qadim zamonlarda ham odamlar kamon va o‘q-yoy yordamida nishonga aniq urish bo‘yicha musobaqalashgan. O‘qotar qurollarning ixtiro qilinishi bilan o‘q otish o‘zgardi, yanada aniq va xilma-xil bo‘ldi. O‘q otish bo‘yicha O‘zbekiston terma jamoasi a’zosi Muxtasar Tohirova 7LADIES nashriga bergan intervyusida qanday qilib bu “erkakcha” sport turiga kelib qolgani va ushbu sport turining qizlar uchun afzalliklari haqida gapirib berdi hamda bu soha haqidagi keng tarqalgan afsonalarni yo‘qqa chiqardi.
Ayolning nishonga tikilgan nigohi: Muxtasar Tohirova o‘q otish sporti, “miltiq dugonasi” hamda Olimpiya orzusi haqida, 7ladies.uz
Muxtasar Tohirova
Muxtasar, nega aynan o‘q otish sportini tanlagansiz?
Bu sport turiga butunlay tasodif tufayli kirib qolganman. Namanganlik oilamiz, maktab o‘quvchisi ekanimda jismoniy tarbiya darsida o‘q otish sporti haqida ma’lumot berib, mashg‘ulotga taklif qilishdi. Birinchi bo‘lib opam qiziqib qoldi. Uning ortidan men ham ergashdim. Biroz vaqt o‘tgach, u mashg‘ulotlarga bormay qo‘ydi, men esa shunchalar qiziqib qoldimki, professional bo‘lishga qaror qildim. Toshkentga ko‘chib kelganimning sababi, bu yerda juda katta baza bor, rivojlanish istiqbollari ham katta.
■ Yaqinlaringiz tanlovingizga qanday munosabatda bo‘lishdi?
Yaqinlarim sevimli mashg‘ulotlarim bilan shug‘ullanishimga hech qachon qarshi bo‘lishmagan, ular meni doim qo‘llab-quvvatlashgan. Opam ikkimiz Toshkentdamiz, qolganlar Namanganda yashaydi. Qizlar 18 yoshda turmushga beriladigan mahallada tug‘ilib o‘sgan bo‘lsam ham, boshqa shaharga qo‘yib yuborishdan qo‘rqmagan ota-onamdan minnatdorman.
■ Birinchi muvaffaqiyatli musobaqalaringiz haqida gapirib bering.
2015-yilda O‘zbekiston chempionatida finalgacha chiqib, sakkizinchi o‘rinni egalladim. Men uchun bu haqiqiy yutuq bo‘ldi, chunki musobaqa kattalar o‘rtasida o‘tkazilgandi, men esa hali bola edim. Shu musobaqada mas’ullarning nazariga tushdim va ular meni terma jamoaga tanlab olishdi.
■ Musobaqalarda ko‘p qatnashasizmi? Chet elga tez-tez chiqib turasizmi?
O‘n bir yil davomida men Braziliya, Germaniya, Yaponiya, Koreya, Ozarbayjon, Indoneziya, BAA va Xitoyda bo‘ldim. Yaqinda Qozog‘istonda bo‘lib o‘tgan musobaqaga bordik, u yerda to‘rtinchi o‘rinni qo‘lga kiritdim.
Men har doim sayohatlarni o‘z ichiga olgan kasblarni yaxshi ko‘rganman (kuladi). Bolaligimda hayotimni jurnalistika bilan bog‘lashni, elchi yoki hatto uchuvchi bo‘lishni orzu qilganman.
Qaysi musobaqalarni ko‘proq eslab turasiz?
Osiyo o‘yinlarini — sherigim bilan o‘shanda kumush medalni qo‘lga kiritgandik. Medal olsangiz, o‘sha musobaqalar eng esda qolarlisi bo‘ladi. Tokiodagi Olimpiya o‘yinlarida ham qatnashganman, u butunlay boshqa daraja edi. Afsuski, finalga chiqa olmadim. Qayerdadir asabiylashdim, qayerdadir omad va bor kuchimni bir nuqtada jamlash yetishmadi — bu omillarning barchasi katta rol o‘ynaydi. Qanday bo‘lmasin, musobaqaning borishini kuzatishda davom etdim, barcha finalchilar shu qadar ajoyib ediki, qaysi biriga muxlislik qilishni ham bilmadim.
O‘q otish sportchisi qanday mashq qiladi?
Hozirda men har kuni ertalab to‘qqizdan kechki to‘rtgacha mashq qilaman, bundan tashqari, umumiy jismoniy tayyorgarlik bilan ham shug‘ullanaman. Lekin o‘q otish bilan shug‘ullanishni endi boshlagan paytimda ancha qiyin edi. Juda ozg‘in edim, hatto qo‘limda miltiqni tutish ham qiyin bo‘lardi — yotgan holda o‘q uzardim. Mushaklarimni mustahkamlash uchun jismoniy mashqlar bilan faol shug‘ullana boshladim, uzoq vaqtdan so‘ng qo‘limda miltiq tutishga odatlandim.
Juda ko‘p mashq qilishga to‘g‘ri keladi — diqqatni jamlash, qotib turish qobiliyatini shakllantirish. Bu xislatlarning barchasini rivojlantirish mumkin, ammo bu boshqalarga ko‘rinadigan darajada oson emas.
O‘zbekistonda o‘q otish bilan shug‘ullanuvchi qizlar ko‘pmi?
Yetarlicha. Umuman olganda, qizlar hamisha shay turishadi, tez fikr yuritishadi va ko‘pincha o‘g‘il bolalarga qaraganda yaxshiroq otishadi. Bu jahon tendensiyasi, shunchaki rekordlarga qarashning o‘zi kifoya: qizlarning natijalari yaxshiroq.
“Medal olsangiz, o‘sha musobaqalar eng esda qolarlisi bo‘ladi”
Miltig‘ingizga biror nom berganmisiz?
Nomi yo‘q, lekin soyli miltig‘im xuddi dugonam kabi, ba’zida u bilan gaplashib ham turaman (kuladi). Rekord darajalarga erishsam, albatta, unga minnatdorlik bildiraman. Miltiq shunchaki qurol yoki sport anjomi emas, u mening bir qismim.
“Miltig‘im xuddi dugonam kabi, ba’zida u bilan gaplashib ham turaman”
О‘q otuvchi qurolingiz elektron ekanligini aytdingiz.
Ha, soyli miltiqlar ikki turga bo‘linadi — mexanik va elektron. Ikkinchisi his qilish qobiliyati yaxshi rivojlangan o‘q otuvchilar uchun: bunday miltiqning tepkisini bosganingizda kichik bir tiqillash eshitiladi, bu o‘q otilganini aniq ko‘rsatadi. Mexanik turida bunday funksiya yo‘q — ular biroz qo‘polroq.
Siz faqat soyli miltiqdan o‘q otish bilan shug‘ullanasizmi?
Men pnevmatik miltiqni 10 metrga va kichik o‘qli jangovar miltiqni 50 metrga o‘qlayman. Ikkala miltiq ham ikki dugonam kabi. Ikkalasini ham yaxshi ko‘raman (kuladi). Pnevmatikada ko‘proq sezgilar bilan ishlaysiz, 50 kalibrli miltiqdan esa tik turgan, o‘tirgan yoki yotgan holda ochiq o‘q otish maydonida o‘q uzsa bo‘ladi. U yerda o‘zimni qandaydir jangovar filmda pistirmada o‘tirgandek his qilaman. Hamisha shunday filmlarga qiziqib kelganman.
Hozirda to‘pponchada otish mashg‘ulotlarini boshladim. Menga juda yoqadi, yaxshi natijalarga erishish uchun bu yo‘nalishda ham ko‘p vaqt sarflash kerak, lekin men bunga tayyorman.
Qaysi qurol turidan otish qiyinroq ekanini aytish qiyin. Bu o‘q otuvchilar orasidagi sevimli va bahsli mavzu. Har qanday qurol bilan bu ishni uddalash oson emas.
Soyli miltiq borlig‘ingizning bir qismiga aylangan. O‘q otish sporti o‘zi nima degani?
O‘q otish sporti — bu mening hayotim. Men bu sport turini yaxshi ko‘raman, bu mening ishim va aytish mumkinki, o‘zimni shu sport turida kashf qildim. Bu sohani kam odam bilishi achinarli.
“Qizlar hamisha shay turishadi, tez fikr yuritishadi va ko‘pincha o‘g‘il bolalarga qaraganda yaxshiroq otishadi”
Bu yil internetda Olimpiadada qatnashgan Koreya va Turkiya sportchilarining o‘q otgan videolari tarqaldi. Sizningcha, bunday qiziqish qayerdan paydo bo‘ldi?
Menimcha, buning ajablanarli joyi yo‘q — shunchaki virusli ta’sir. Ha, koreyalik Kim Ye Ji biroz yollanma qotilni eslatadi, ammo boshqa o‘q otish sportchilariga qarasangiz, boshqalari ham xuddi shunday ko‘rinadi. Turkiyalik o‘q otuvchi, albatta, uning butunlay aksi, lekin uning o‘ziga xos jihati bor: u o‘q uzayotganda ikkinchi ko‘zini yummaydi. Bu noodatiy holat.
Sportda nimaga intilasiz?
Olimpiada chempioni bo‘lishimga ishonchim komil. Buni uddalay olishimni bilaman, lekin shu maqsaddagina to‘xtab qolishni rejalashtirmaganman. O‘q otish — bu demokratik sport turi. Ozg‘in, og‘ir vaznli, baland bo‘yli, past bo‘yli bo‘lishingiz mumkin, asosiysi, ahmoq bo‘lmasangiz bo‘ldi. Tashqaridan qaraganda o‘q otish juda oddiydek tuyuladi, ammo barcha sportchilar miyasidagi qo‘rquv bilan kurashadilar. Barkamollikning chegarasi yo‘q.
“Olimpiada chempioni bo‘lishimga ishonchim komil”.
Aniq nishon sari: afsonalar va haqiqat
Farzandli bo‘lgach, ayollarda merganlik qobiliyati yaxshilanadimi?
Bu gapni birinchi marta eshityapman.
Merganlik — omadi kelganlikmi yoki tabiatan ato qilingan iste’dodmi?
Unisi ham, bunisi ham. Muvaffaqiyat qanchalik mashq qilishingizga bog‘liq, ammo omad ham muhim.
O‘qni aniq otish uchun faqat nishonga olish va tepkini bosish kifoya qiladimi?
Yo‘q, bu juda katta ish. Biz mikromuskullarimiz va fikrlarimizni diqqat bilan nazorat qilamiz, qiddatni eng aniq jamlash nuqtasini topish kerak bo‘ladi.
Birinchi bor o‘q otish har doim merganlikning darajasini aniqlab beradimi?
Yo‘q. Bir necha bor o‘q otish deb aytgan bo‘lar edim, masalan, o‘nta.
Yaxshi mergan har qanday nishonda mashq qila oladi, bu yerda texnologiyaga hojat yo‘q, shundaymi?
Eng yuqori natijalarga erishish uchun yuqori texnologiya kerak bo‘ladi.
Nishonga aniq urish hamisha o‘q otuvchiga bog‘liqmi?
Birinchi navbatda, albatta, o‘q otuvchiga bog‘liq. Ammo miltiq ham soz holatda va foydalanishga tayyor bo‘lishi kerak.

История стрелкового спорта насчитывает тысячелетия. Ещё в древние времена люди состязались в меткости, используя лук и арбалет. С изобретением огнестрельного оружия стрельба изменилась, став более точной и разнообразной. В интервью 7LADIES участница сборной Узбекистана по стрельбе Мухтасар Тохирова рассказала, как оказалась в этом «мужском» виде спорта, о его преимуществах для девушек и развеяла распространённые мифы об этой дисциплине.
Женский взгляд в прицел: Мухтасар Тохирова о винтовках-«подружках» и олимпийской мечте, 7ladies.uz
Мухтасар Тохирова
Мухтасар, почему именно стрельба?В этот спорт я попала совершенно случайно. Моя семья из Намангана, и, когда я была школьницей, нам на уроке физкультуры рассказали о стрельбе и пригласили заниматься. Первой заинтересовалась моя сестра. Следом за ней подтянулась и я. Через некоторое время она забросила занятия, а меня это увлекло настолько, что я решила стать профессионалом. Ради чего переехала в Ташкент — ведь здесь огромная база и большие перспективы для развития.
■ Как родственники отнеслись к Вашему выбору?
Мои близкие никогда не были против моего увлечения, наоборот — всегда поддерживали. Сестра живёт вместе со мной в Ташкенте, а остальные родственники в Намангане. Я благодарна родителям, которые не побоялись отпустить меня в другой город, хотя я родом из махалли, где девочек в 18 лет выдают замуж.
■ Расскажите о своих первых успешных соревнованиях.
В 2015 году на чемпионате Узбекистана я вышла в финал и заняла восьмое место. Для меня это был настоящий прорыв, потому что соревнования проводились среди взрослых, а я была ещё ребёнком. После меня заметили и отобрали в сборную.
■ Вы много выступаете? Часто бываете за рубежом?
За одиннадцать лет занятий стрельбой я побывала в Бразилии, Германии, Японии, Корее, Азербайджане, Индонезии, Арабских Эмиратах, Китае. Недавно ездили на соревнования в Казахстан, где я заняла обидное четвёртое место.
Мне всегда нравились профессии, которые предполагают путешествия. (Смеётся.) В детстве я хотела связать жизнь с журналистикой, стать послом или даже пилотом.
■ Какие соревнования Вам запомнились больше всего?
Азиатские игры — там мы с партнёром взяли серебро. Когда у вас медаль, такие соревнования запоминаются больше всего. Ещё я участвовала в Олимпийских играх в Токио, и это совершенно другой уровень. К сожалению, я не прошла в финал. Где-то перенервничала, где-то не хватило удачи и концентрации — все эти факторы играют огромную роль. В любом случае я продолжала следить за ходом соревнований, и все финалисты были настолько крутые, что я даже не понимала, за кого болеть.
■ Как часто тренируется спортсмен-стрелок?
Сейчас я тренируюсь каждый день с девяти утра до четырёх вечера, плюс занимаюсь ОФП. Но когда я только начинала заниматься, приходилось очень трудно. Я была очень худой, и даже держать винтовку в руках было тяжело — стреляла из положения лёжа. Чтобы укрепить мышцы, начала активно заниматься физподготовкой и привыкла подолгу держать винтовку в руках.
Приходится очень много тренироваться — отрабатывать концентрацию, умение замирать. Все эти качества можно наработать, но это не так легко, как кажется.
■ В Узбекистане много девушек-стрелков?
Достаточно. Вообще, девушки более собранные, быстрее соображают и зачастую стреляют лучше мальчиков. Это мировой тренд, достаточно взглянуть на рекорды: у девушек результаты выше.
«Когда выигрываешь медаль, такие соревнования запоминаются лучше всего»
■ У Вашей винтовки есть имя?
Имени нет, но винтовка — моя подруга, иногда я с ней разговариваю. (Смеётся.) Когда достигаю рекордных показателей, обязательно её благодарю. Моя винтовка не просто оружие или спортивный инвентарь — это часть меня.
«Винтовка — моя подруга, иногда я с ней разговариваю»
■ Вы говорили, что у Вас винтовка электронная.
Да, винтовки делятся на два типа — механические и электронные. Вторые для тех стрелков, которые умеют тонко чувствовать: при нажатии на курок такой винтовки издаётся маленький щелчок, он даёт понять, что произошёл выстрел. У механических подобной функции нет  они более грубые.
■ Вы стреляете только из винтовки?
Я стреляю из пневматической винтовки на 10 метров, из малокалиберной боевой винтовки — на 50 метров. Обе винтовки — две мои подружки. Обеих люблю. (Смеётся.) С пневматикой больше работа с ощущениями, а 50-м калибром стреляют в открытом тире стоя, сидя или лежа. Там я ощущаю себя как в каком-то боевике в засаде. Мне всегда были интересны такие фильмы.
Сейчас стала заниматься с пистолетом. Очень нравится, там тоже нужно много времени потратить, чтобы достичь высоких результатов, но я готова.
Трудно сказать, из чего сложнее стрелять. Среди стрелков это любимая и спорная тема. С любым оружием непросто.
■ Винтовка — это часть Вас. А что такое стрельба?
Стрельба  моя жизнь. Люблю этот вид спорта, это моя работа, и, можно сказать, себя я в ней нашла. Жаль, что немногие знают эту дисциплину.
«Девушки более собранные, быстрее соображают, поэтому стреляют лучше мальчиков»
■ В этом году в Сети завирусились ролики со спортсменами-стрелками из Кореи и Турции, которые выступали на Олимпиаде. Как думаете, откуда такой интерес?
Думаю, в этом нет ничего особенного — просто вирусный эффект. Да, кореянка Ким Е Джи чем-то напоминает киллера, но если посмотреть на других спортсменов-стрелков, то некоторые выглядят так же. Турецкий стрелок, конечно, её полная противоположность, но у него есть особенность: он не закрывает второй глаз при выстреле. Это необычно.
■ К чему Вы стремитесь в спорте?
Уверена, что стану олимпийской чемпионкой. Знаю, у меня это получится, но на этом останавливаться не планирую. Пулевая стрельба  демократичный вид спорта. Вы можете быть худым, толстым, высоким, низким, главное  не глупым. Со стороны кажется, что стрельба — это очень просто, но все спортсмены в голове борются со своими страхами. Совершенству нет предела.
«Я стану олимпийской чемпионкой. Я знаю, что у меня это получится»
В погоне за точностью: мифы и реальность
■ Меткость повышается у женщин после рождения детей?
Первый раз такое слышу.
■ Меткость — это вопрос везения или природного таланта?
И то и это. Успех зависит от того, сколько вы тренируетесь, но удача тоже важна.
■ Для точной стрельбы достаточно только прицелиться и выстрелить?
Нет, это очень большой труд. Мы следим за микромышцами, за нашими мыслями, нужна максимально точная концентрация.