Golden House qurilish kompaniyasi 13 yildan ortiq vaqt davomida O‘zbekistonda uy-joy va tijorat ko‘chmas mulklarini sotish bilan shug‘ullanadi. Hozir guruhning kvartiralarida 30 ming kishi istiqomat qiladi va yana ikki million kvadrat metr maydondagi xonadonlar egalarini kutmoqda. Luiza Po‘latova boshchiligidagi Golden Housening Mijozlarni qo‘llab-quvvatlash bo‘limi yangi xonadon egalariga yangi uyga ko‘chib o‘tishda, sharoitlar talablarga to‘liq javob berishini tekshirishda va qiymatli kalitlarini olishda yordam beradi.
Gozal ayol boshchiligidagi jamoa har bir mijozning qoniqishini taminlash uchun haftada tom manoda yetti kun, kechgacha ishlaydi. Luizaning ozi band ish jadvalidan zo‘rg‘a vaqt topib, 7LADIESga erkakcha” ishini qanday uddalayotgani va mamlakatning eng yirik developeri oz nufuzini qay tariqa saqlab kelayotganini so‘zlab berdi.
■ Luiza, faoliyat sohangiz qanday boshlangan?
O‘n yilga yaqin maktabda boshlang‘ich sinf o‘qituvchisi bo‘lib ishladim, shundan so‘ng faoliyat sohamni o‘zgartirishga qaror qildim. Men ko‘chmas mulk biznesini tanladim, chunki kvartirani sotish va sotib olishda muvaffaqiyatli tajribaga ega edim.
Kichik ko‘chmas mulk kompaniyasida bir yil ishladim. Bu menga qiziq edi, turli davradagi odamlar bilan muloqot qilishim kerak edi. Ammo koronavirus pandemiyasi davrida kompaniyamiz yopildi. Bir necha oy uyda o‘tirdim, dam oldim va rezyumeimni Golden Housega yubordim, u yerda ishlashni juda xohlardim.
Suhbatdan muvaffaqiyatli o‘tdim va Kirill Krikunov jamoasida savdo bo‘yicha menejer sifatida ishga joylashdim. Ajoyib paytlar edi, beg‘am-beparvo paytlardek tuyulardi. Pandemiyadan keyin sotuvlar faollasha boshladi. Men dadillashdim: hammasi yaxshi ketayotgandi, omadim kelaverar, kelaverardi!
■ Karantin paytida shartnomalar telefon orqali tuzilgan deb eshitgandim.
Ha, men hatto dam olish kunlarida IP-telefonni ham yonimda olib yurdim. Oilamga ovqat tayyorlash bilan birga, xonadonlar sotuvi bo‘yicha mijozlarga maslahatlar berar edim. Barcha ma’lumotlarni mijozlarimizga elektron shaklda yuborar edik, ular ma’lumotga ega bo‘lgach, shartnomani imzolash uchun kelishardi. Bir yarim oy shunday ishladik.
Pandemiya sababli obyektlarni topshirish muddati kechikdi. Kvartiralarni topshirish vaqtida tuzatish ishlarini ham qilish kerak edi. Biz, savdo bo‘limi menejerlari, prorablar, texnik nazorat xodimlari va uchastka rahbarlari bilan bog‘lanib, ishlari yakuniga yetkazilmagan kvartiralarga e’tibor berishlarini so‘rashimiz kerak edi. Keyin tijorat direktorimiz kamchiliklarni bartaraf etish uchun kvartiralar uchun arizalarni qabul qiladigan bo‘lim ochishni taklif qildi. Bizning xonadonlarni topshirish va mijozlarni qo‘llab-quvvatlash bo‘limimiz shunday paydo bo‘lgan.
Vaqt o‘tishi bilan bo‘limning vazifalari kengayib, mas’uliyati ortdi. Hozirgi miqyosda biz ko‘proq mijozlarga xizmat ko‘rsatish bo‘limiga o‘xshaymiz.
«Barcha eshiklarning kalitlari»: Luiza Po‘latova Golden Housedagi ish faoliyati haqida, 7ladies.uz
■ Sizning bolimingizda nechta odam ishlaydi?
Sakkizta menejer mijozlar bilan muloqot qiladi, kvartiralarni ko‘rsatadi, kalitlarni topshiradi va qabul qilish dalolatnomasini imzolatadi. Yana 12 kishi kafolatli ta’mirlash ishlari bo‘yicha. Bizning menejerlarimiz tarkibiga obyektlarni boshqaruvchi kompaniyalarga foydalanish uchun topshiradigan xodimlar ham kiradi.
■ Kompaniyangizda kochmas mulk bitimini qollab-quvvatlashning odatiy jarayonini tavsiflang.
Uy davlat ruxsatidan o‘tib, kadastrni qabul qilgandan so‘ng, biz egalariga kvartirani qabul qilib olish vaqti kelganligi haqida yozma xabar yuboramiz. Xatda biz kvartiralarning dastlabki tekshiruvini o‘tkazadigan menejerlarning telefon raqamlarini ko‘rsatamiz. Mijozlar ob’ektlarning sifatini tekshiradi va qabul qilish dalolatnomasini imzolaydi, menejer kalitlarni beradi va xonadon sohibi bo‘lgani bilan tabriklaydi yoki jamoa kelishilgan vaqt ichida kamchiliklarni bartaraf qiladi.
■ Odamlar bilan ishlash uchun yaxshi psixolog bo‘lish kerak. Qandaydir ta’sir texnikasidan foydalanasizmi?
Suhbatdoshingizni tinchlantirish uchun avvalo his-tuyg‘ularingizni nazorat ostida ushlab turishingiz kerak. Odamlar o‘z kechinmalarini har doim ham to‘g‘ri shaklda emas, balki turli yo‘llar bilan ifodalashadi. Men mijozning yaxshi-yomon gaplariga hech qanday munosabat bildirmayman, suhbatni do‘stona ruhda davom ettirishga harakat qilaman.
Qarshimda so‘kinayotgan odamni emas, nimadandir xafa bo‘lgan odamni ko‘raman. Biz uni bu holatga nima olib kelganini tushunishimiz va muammoni qanday bartaraf etishimiz kerak. Muammo bartaraf qilinsa, yomon kayfiyat ham yo‘qoladi. Keyinchalik, bu kabi mijozlar bizdan yana kvartira olish uchun qaytib kelishadi.
Golden House ko‘chmas mulklari — nihoyatda foydali sarmoya kiritish turidir. Loyiha tugaganidan bir yarim-ikki yil o‘tgach, kvartiraning narxi ikki baravar ko‘tariladi. Nomimiz ko‘chmas mulk bozorida yetakchi, obro‘-e’tiborimiz esa o‘zini oqlamoqda.
Golden House — o‘zi qurayotgan obyektlarni albatta foydalanishga topshiradigan kompaniya. Allaqachon mijozlarning ishonchini qozonib ulgurganmiz. Bu yanada qiymatli.
■ Kompaniya va ayniqsa sizning bo‘limingiz odatda qanday muammolarga ko‘proq duch kelishadi?
Biz mijozlarni qo‘llab-quvvatlash bo‘limiga ega bo‘lgan birinchi kompaniyamiz. Axir, mijozlar bizga qo‘ng‘iroq qilganidan boshlab butun savdo sikli davomida ma’lumotlar olib borishga muhtoj.
Doimo aloqada bo‘lishingiz kerak. Odamlar katta mablag‘ sarflashadi va ular xonadonini o‘z ko‘zlari bilan ko‘rmaguncha qurilish bosqichlari haqida bilish huquqiga ega. Poydevor yotqizish uchun chuqur qazish bosqichida uy-joy sotib olganlar ham bo‘ladi, chunki bu ko‘proq manfaatli. Ana o‘sha mijozlar kalitni olishni intiqlik bilan kutishadi.
■ Ko‘chmas mulk uchun shartnoma tuzishni rejalashtirayotganlarga qanday maslahat berasiz?
Birinchidan, o‘z imkoniyatlaringizni aniq tushunishingiz kerak. Ikkinchidan, uy sotib olishdan oldin, butun ko‘chmas mulk bozori bilan tanishib chiqish muhimdir. Shu bilan birga Golden House binoni qurib, albatta topshirishini unutmaslik lozim.
■ Yuqori ish yukini qanday engish va dam olish va shaxsiy hayot uchun vaqt topish mumkin?
Mijozlar bilan muloqotni menejerlarimga topshirishga harakat qilaman. Biz shunchaki jamoa emas, balki tezkor javob berish uchun maxsus otryadmiz. Yigitlar tez ishlashga harakat qilishadi, meni tushunishadi, qo‘llab-quvvatlashadi va yuklamaning bir qismini o‘z zimmalariga olishadi.
■ Shaxsiy hayot?
Rostini aytsam, ishlashga ko‘proq vaqt ajratishim kerak. Oilam uchun vaqt ajratishga faqatgina yakshanba kunim qolyapti. Dam olish kunlarida navbatchilik jadvalimiz bor. Shuningdek, shanba kuni biz obyektlarimizni tekshiramiz va qurilishning ushbu bosqichini baholaymiz.
Mijozlarni qo‘llab-quvvatlash bo‘limi to‘rt yildan beri faoliyat yuritib kelmoqda. Boshidanoq men bilan birga bo‘lgan yigitlar bor — jamoaga ishonish mumkinligi ajoyib holat. Bu vaziyatni nazorat ostida ushlab turadigan orqa miyaga o‘xshaydi.
■ Yaxshi jamoa — bu rahbarning mehnati natijasidir. Qanday qilib jamoangizni jipslashtira olasiz?
Boshqaruvni menejerimdan o‘rganganman: Kirill Krikunov men uchun ideal namuna. Uning g‘oyatda do‘stona jamoasi bor edi. O‘zim rahbar bo‘lganimda uning tajribasiga tayanib ish ko‘rdim.
Jamoada sog‘lom ruhiyat va psixologik muhit juda muhimdir. Tashqaridan oladigan stresslarimizning o‘zi ham yetarlicha. Shuning uchun biz birlashib, bir-birimizga yordam beramiz.
Albatta, kayfiyat tushib ketadigan vaziyatlar ham bo‘ladi — keyin biz timbildinglar tashkil qilamiz. Gohida toqqa chiqamiz, gohida restoranda yig‘ilamiz. Buning uchun deyarli vaqtimiz bo‘lmasa ham yigitlar charchaganini va dam olish vaqti kelganini fahmlayman.
■ Kasbiy charchoqning oldini olish uchun qanday usullardan foydalanasiz?
Qoidaga amal qilaman: boshqalarning xatolarini yurakka yaqin olish shart emas — shunchaki ularni to‘g‘rilash kerak. Qiyin damlarda butun kuchingizni bir nuqtaga to‘plab, yana davom etishingiz kerak.
■ Sevimli mashgulotingiz bormi?
Yakshanba kunlari o‘zimga bir oz ko‘proq uxlashga ruxsat beraman, keyin go‘zallik saloniga boraman, u yerda turli tana parvarishi va uqalash muolajalarini o‘tkazaman. Bunday hordiq chiqarish ham dam beradi, ham husnni saqlashga imkon beradi. Farzandlarimizni olib, tog‘ga sayohatga chiqishimiz ham mumkin.
■ Har kuni husningizga g‘amxo‘rlik qilasizmi?
Ertalab yuzni massaj qilish va terini namlovchi pardoz vositalarini surtish mening doimiy ko‘nikmalarim, chunki qurilish maydonchasida chang-chung va kirlanish ko‘p. O‘zimga yaxshi qaragan va ozoda ko‘rinishim kerak, chunki odamlar bilan ko‘p muloqot qilishimizga to‘g‘ri keladi. Tashqi ko‘rinish muzokaralardagi muvaffaqiyatning 50% ni tashkil qiladi. O‘zini hurmat qiladigan va o‘ziga qarab yuradigan odam suhbatdoshida ishonch uyg‘ota oladi.
Husnga e’tibor nafaqat vaqtni yoqimli o‘tkazish — bu nufuzingizni saqlab qolish uchun zarurdir.
■ Qat’iy tartibli ish jadvalingiz haqida oilangiz qanday fikrda?
Farzandlarim endi katta bo‘lib qolishdi. To‘ng‘ich qizim 18 yoshda, o‘g‘lim 14 yoshda. Ular mustaqil ravishda o‘zlarini eplashadi. Qizim Qozon universiteti talabasi, shuning uchun hamisha ham yonimizda bo‘lavermaydi.
O‘g‘lim hamisha ishimga tushunchalik bilan munosabatda bo‘ladi. U ovqat pishirishni juda yaxshi o‘rgangan, asta-sekin bu mas’uliyatni mendan o‘ziga olyapti. Erkaklar eng yaxshi oshpaz, deb bejizga aytishmaydi. Bolajonim chindan ham mehr bilan pishiradi.
Bolalar uyga kechki 9–10 da qaytishimga o‘rganib qolishgan. Yarim kechasi, tungi ikkida qaytgan vaqtlarim ham bo‘lgan.
■ Sizni erkak fe’l-atvorli xonim deyishadi. Nega bunday deb o‘ylaysiz?
Ehtimol, chunki ishda ekanligimda qurilish bilan bog‘liq muammolarni hal qilishim kerak, bizda hukmronlik qiladigan stereotipga ko‘ra, qurilish erkaklarning ishi hisoblanadi.
Mijozlarni qo‘llab-quvvatlash bo‘limi ish faoliyatini yo‘lga qo‘yganida qurilish bo‘limi bizni texnik nazoratchilardan ham yomonroq odamlar sifatida qabul qila boshladi. Lekin qat’iy talablarni o‘zimiz xohlaganimiz uchun emas, balki mijozlarimizning istaklarini bajarish uchun qo‘yamiz.
■ Jurnalimiz uchun suratga olish paytida siz “Infiniti” turar-joy majmuasi tomida suratga tushishingiz kerak edi. Qo‘rqmadingizmi?
Yo‘q, unday bo‘lmadi. Toza havo — jonu dilim. Ish jarayonida juda baland binolarga chiqamiz: nafaqat ko‘p qavatli uylar xonadonlarini, balki tomlarning ham sifat darajastini tekshiramiz. Hamisha kompaniyaning barcha xarajatlarini minimallashtirishga harakat qilaman, men amaliy jihatdan foyda keltirdagan ayolman.
■ Nimaga intilishdasiz?
Ish faoliyatimni oddiy menejer sifatida boshladim, endi esa kasbiy muvaffaqiyat qozonishni va bolalarga o‘rnak bo‘lishni xohlayman. Qizim hozirdanoq: “Ona, siz men uchun namunasiz. Men ham xuddi sizdek bo‘lishni istayman”, deydi. Men unga, u mendanam yaxshiroq bo‘lishini aytaman. Hozirda men hayotim va ish faoliyatimda moʻtadillikni istayman, o‘z-o‘zimni rivojlantirish bilan shug‘ullanyapman, Moskva xalqaro universitetida huquqshunoslik sohasida ikkinchi mutaxassislik uchun oliy ma’lumot olyapman. Har qanday yoshda o‘qib-o‘rganish lozim.
■ Sizningcha, ayol baxti o‘zi nima?
Ayol uchun baxt — qalbdagi uyg‘unlikdir. Ayol o‘zi va atrofidagi dunyo bilan o‘zaro muvofiq hayot kechirsa, baxtli bo‘ladi. Ona uchun baxt — farzandlarining sog‘ligi, oilaviy mehr-muhabbat va inoqlik hisoblanadi.

Более 13 лет строительная компания Golden House реализует жильё и коммерческую недвижимость в Узбекистане. Сейчас уже 30 тысяч человек обживаются в квартирах группы, ещё два миллиона квадратных метров ждут владельцев. Заселиться в новый дом, проверить, что условия полностью соответствуют требованиям, и получить свои заветные ключи новосёлам помогает отдел сопровождения Golden House под руководством Луизы Пулатовой.
Команда с красивой женщиной во главе работает буквально без выходных, до позднего вечера, чтобы каждый покупатель остался доволен. Сама Луиза нашла в своём плотном графике время рассказать 7LADIES, как справляется с «мужской» работой и как крупнейший девелопер страны поддерживает репутацию надёжного застройщика.
■ Луиза, как начался Ваш карьерный путь?
Около десяти лет я работала учителем в начальной школе, после чего решила сменить сферу деятельности. На риелторский бизнес выбор пал потому, что у меня уже был удачный опыт продажи и покупки квартиры.
Год я проработала в одной небольшой риелторской фирме. Было интересно, приходилось общаться с людьми из разных кругов. Но во время пандемии коронавируса наша компания закрылась. Пару месяцев посидела, отдохнула и отправила резюме в Golden House, очень хотела там работать.
Успешно прошла собеседование и устроилась менеджером отдела продаж в команду Кирилла Крикунова. Это было замечательное время, оно казалось беззаботным. После пандемии продажи стали идти активнее. Я была на кураже: всё шло так хорошо, мне везло и везло!
■ Слышала, что во время карантина сделки совершались по телефону.
Да, я даже на выходные брала с собой IP-телефонию. Готовила еду для семьи и тут же консультировала, продавая квартиру по телефону. Всю информацию мы высылали своим клиентам в электронном виде, и они, уже проинформированные, целенаправленно приходили подписывать договор. Полтора месяца так проработали.
Из-за пандемии сроки сдачи объектов стали затягиваться. В момент передачи квартир нужны были корректировки. Нам, менеджерам отдела продаж, приходилось общаться с прорабами, работниками технадзора, начальниками участков, просить их обратить внимание на те квартиры, где требовалась доработка. Тогда наш коммерческий директор предложил открыть подразделение, которое будет целенаправленно заниматься приёмом заявок по квартирам для устранения недоделок. Так и родился наш отдел передач и клиентского сопровождения.
Со временем функции отдела расширились, обязательств стало больше. Сейчас мы по масштабам, скорее, департамент по работе с клиентами.
■ Сколько человек работают в Вашем отделе?
Восемь менеджеров ведут коммуникации с клиентами, показывают квартиры, передают ключи и подписывают акт приёма-передачи. Ещё 12 человек на гарантийных ремонтах. В числе наших менеджеров также есть сотрудники, которые передают объекты в эксплуатацию управляющих компаний.
■ Опишите типичный процесс сопровождения сделки с недвижимостью в Вашей компании.
Как только дом прошёл госприёмку и получил кадастр, мы отправляем письменное уведомление собственникам, что пора получать квартиру. В письме указываем номера телефонов менеджеров, которые проводят первичный осмотр квартир. Клиенты проверяют объекты на качество и либо подписывают акт приёма-передачи, получая ключи и поздравления с приобретением квартиры, либо команда в течение оговоренного времени устраняет дефекты.
■ Чтобы работать с людьми, нужно быть хорошим психологом. Вы пользуетесь какими-то приёмами?
Чтобы успокоить собеседника, нужно в первую очередь держать эмоции под контролем. Люди по-разному проявляют свои чувства, и не всегда в корректной форме. Я не реагирую ни на какие провокации, стараюсь продолжать разговор на дружественной ноте.
Вижу перед собой не человека, который ругается, а человека, который чем-то огорчён. Нужно понять, что его привело в такое состояние, и решить, как мы эту проблему устраним. Уйдёт проблема — уйдёт и плохое настроение. После такие клиенты возвращаются к нам ещё за одной квартирой.
Объекты Golden House — это очень выгодная инвестиция. Через полтора–два года после сдачи объекта стоимость квартиры вырастает в два раза. Наше имя на рынке недвижимости в первых рядах, и репутация себя оправдывает.
Golden House — компания, которая точно сдаёт объекты в эксплуатацию. Доверие клиентов мы уже заслужили. Это дорогого стоит.
■ Какие вызовы стоят перед компанией и Вашим отделом в частности?
Мы первая компания, где есть отдел по сопровождению. Ведь клиентам нужно внимание в течение всего цикла продажи начиная от звонка в колл-центр.
Необходимо постоянно быть на связи. Люди вкладывают немалые деньги, и они имеют право знать об этапах строительства, пока не увидят свою квартиру воочию. Есть те, кто приобретал жильё на этапе котлована, потому что это выгоднее. И они с нетерпением ждут, когда получат свои ключи.
■ Какие советы Вы бы дали тем, кто планирует сделки с недвижимостью?
Во-первых, нужно чётко понимать свои возможности. Во-вторых, прежде чем приобретать жильё, важно ознакомиться со всем рынком недвижимости. И помнить, что Golden House точно сдаст объект.
■ Как Вы справляетесь с высокой нагрузкой и находите время для отдыха и личной жизни?
Общение с клиентами стараюсь делегировать своим менеджерам. У нас не просто коллектив, а команда, спецотряд быстрого реагирования. Ребята стараются работать оперативно, они меня понимают, поддерживают и берут на себя часть нагрузки.
Личная жизнь? Если честно, больше времени приходится посвящать работе. На семью остаётся воскресенье. В выходные у нас есть график дежурств. Также в субботу мы осматриваем свои объекты, оцениваем этап строительства.
Отдел сопровождения работает уже четвёртый год. Есть ребята, которые со мной с самого начала, — здорово, что на команду можно положиться. Это костяк, держащий ситуацию под контролем.
■ Хорошая команда — результат работы руководителя. Как Вам удаётся сплотить коллектив?
Управлению я училась у своего руководителя: Кирилл Крикунов для меня идеальный пример для подражания. У него была очень дружная команда. И я обращалась к его опыту, когда сама стала руководителем,
Внутри команды очень важен здоровый морально-психологический климат. Нам хватает стресса извне. Поэтому мы держимся вместе и помогаем друг другу.
Бывает, конечно, что настроение падает — тогда мы устраиваем тимбилдинги. Иногда ездим в горы, иногда собираемся компанией в ресторанчике. Времени на это мало, но я вижу, когда ребята устали и пора отдохнуть.
■ Какие методы Вы используете для предотвращения профессионального выгорания?
Руководствуюсь правилом: не надо принимать чужие ошибки близко к сердцу — нужно просто их исправлять. В трудные моменты необходимо собрать все силы в кулак и идти дальше.
■ Есть ли у Вас хобби?
По воскресеньям я позволяю себе подольше поспать, а потом иду в салон красоты, где мне делают разные уходовые процедуры и массажи. Такой досуг и расслабляет, и позволяет поддерживать красоту. А ещё мы можем собраться с детьми и вместе поехать в горы.
■ Есть ли у Вас ежедневные бьюти-ритуалы?
Массаж лица по утрам и увлажнение кожи — это стандартные для меня процедуры, потому что мы работаем на стройке, где много пыли и грязи. Следует выглядеть ухоженно и аккуратно, поскольку нам приходится много общаться с людьми. Внешний вид — это 50% успеха на переговорах. Человек, который уважает себя, следит за собой, вызывает доверие у собеседника.
Бьюти-ритуал не просто приятное времяпрепровождение — он необходим для поддержания своего статуса.
■ Как в семье относятся к Вашему жёсткому графику?
Мои дети уже выросли. Старшей дочери 18 лет, сыну 14. Они стали самостоятельными и сами о себе заботятся. Дочь — студентка Казанского университета, поэтому не так часто бывает рядом.
Сын всегда с пониманием относится к моей работе. Он очень хорошо умеет готовить и потихоньку снимает с меня это обязанность. Недаром говорят, что мужчины — лучшие повара. Сын действительно готовит от души.
Дети привыкли, что я прихожу домой в 9–10 вечера. Было такое, что я возвращалась в два часа ночи.
■ Вас называют леди с мужским характером. Как думаете, почему?
Наверное, потому, что на работе мне приходится решать вопросы, связанные со строительством, а по сложившемуся стереотипу стройка — дело мужское.
За время работы отдела сопровождения строительное подразделение начало воспринимать нас как людей, которые хуже технадзора. Но от нас строгие требования поступают не потому, что мы так хотим, а потому, что мы выполняем пожелания клиентов.
■ На съёмке для нашего журнала Вам пришлось позировать на крыше ЖК «Инфинити». Не было страшно?
Нет, не было. Воздух — моя стихия. На работе мы поднимаемся очень высоко: мы же осматриваем не только квартиры, но и крыши, выходим на кровлю, проверяем её качество. Всегда стараюсь свести к минимуму все затраты компании, я женщина практичная.
■ К чему Вы стремитесь?
Я начинала свой путь простым менеджером, сейчас хочу продвигаться в карьере и быть примером для детей. Дочь уже говорит: «Мам, ты мой эталон. Я хочу быть как ты». Я ей отвечаю, что она будет лучше. Сейчас мне хочется стабильности, занимаюсь саморазвитием, получаю второе высшее образование, юридическое, в Московском международном университете. Учиться нужно в любом возрасте.
■ Что такое, по-вашему, женское счастье?
Женское счастье — это гармония в душе. Женщина счастлива в гармонии с собой и окружающим миром. Для матери счастье — здоровые дети, любовь и согласие в семье.