Mening kichkina qizim biz boshqa shaharga ko‘chib o‘tganimizdan so‘ng borishga majbur bo‘lgan yangi bog‘chani juda ham yomon ko‘rardi. U bolalar bir-birini allaqachon yaxshi bilgan guruhga keldi. Uzoq vaqt jamoaga qo‘shila olmadi, boshqa bolalar bilan o‘ynamas edi, deyarli hech kim bilan gaplashmas edi ham. Bog‘chada o‘tkazgan har kuni qizim uchun bir sinovdek edi. Ertalablari yig‘lab, uni uyda qoldirishimni iltimos qilar edi. Bolaga bunday stress yetkazmaslik uchun biror enaga ham yollamoqchi bo‘ldik, ammo bir kuni barchasi o‘zgardi. Qizimning aytishicha, u tushlik paytida yonidagi qizning o‘zining sevimli multfilmi haqida gapirayotganini eshitib qoldi. Bizning qizimiz ham uni nihoyatda yaxshi ko‘rar edi va o‘z fikrlari bilan o‘rtoqlashgisi keldi. Natijada ular do‘stlashib, ajralmas do‘stlarga aylanib qoldi.
Lekin afsuski hammada ham bunday baxtli yakunlar bo‘lmaydi. Ayrim bolalar boshqa bolalar bilan muloqot qila olmaydi, chetlashib qoladi, bog‘chada yoki maktabda boshqalar tomonidan ta’qib qilinadi. Ba’zi hollarda bu kabi “bulling” (masxaralash, mazah qilish) nihoyatda achinarli oqibatlarga olib kelib, bolada jiddiy psixologik muammolar boshlanishi mumkin.
Boshqa insonlar bilan o‘zaro aloqada bo‘lish, muloqot qilish va munosabatlar qurish qobiliyati – bular bolaga faqatgina bog‘chada yoki maktabda emas, balki hayoti davomida yordamga keladigan eng muhim ko‘nikmalar. Shaxsning shakllanishi ko‘p tomonlama shunga bog‘liq bo‘ladi: tengdoshlari bilan muloqot qilishda muammolar borligi o‘ziga o‘zi baho berishda aks etishi, o‘z kuchiga ishonchsizlik, xafagarchilik va hattoki agressiyani vujudga keltirishi mumkin. Va aksincha, agarda bola ijtimoiy aloqalarni shakllantirishni o‘rgansa, bu unga istalgan jamoada o‘zini ishonchli his etishga yordam beradi.
Ota-onalar, tabiiyki, bunda o‘z yordamlarini berishlari mumkin. Birinchidan, diqqat bilan kuzatib borish va o‘z vaqtida muammolarni aniqlash kerak. Ikkinchidan, bola tengdoshlari bilan o‘zaro aloqada bo‘lishi, muloqot qilishi uchun imkoniyatga ega bo‘ladigan sharoitlarni yaratish.
Bolaning qo‘rquvlarini bartaraf etish va kirishimli bo‘lishga o‘rgatish uchun 10 maslahat
- Bola bir necha qahramonlarni o‘ynashi va unga muloqotdagi qo‘rquv va xijolatni yengib o‘tish mumkinligini tushunishga yordam beruvchi turli xil vaziyatlarga tushish imkoniyatini beradigan rolli o‘yinni taklif qiling.
- Bolalar o‘z hissiyotlarini ijod orqali ifodalay oladigan va erkin muhitda qo‘rquvlarini muhokama qiladigan rasm chizish yoki yasash bo‘yicha mahorat darsini o‘tkazing.
- Ular bir biriga turli topshiriqlarni yechishga yordam beradigan va birgalikda maqsad sari harakatlanadigan bir necha bolalar ishtirokidagi kvest o‘yini ham juda foydali bo‘ladi.
- Bolalar jamoaga birlashib biron nima bajarishlari uchun ko‘chada yoki xonada tez-tez o‘yinlar o‘tkazib turing.
- Bolalar tengdoshlari oldida chiqib, o‘zlarining aktyorlik mahorati ko‘nikmalarini namoyish qiladigan qo‘g‘irchoqlar teatri yoki teatrlashtirilgan namoyishni tashkil qiling. Bu ularga ommaviy chiqishlar oldidagi qo‘rquv hissini yengib o‘tishga yordam beradi.
- Bolalar yangi joylarni va vaziyatlarni o‘rganib chiqishlari uchun tabiat qo‘yniga yurishlarga chiqing. Bu ularning dunyoqarashini kengaytiradi va atrofdagi dunyo bir qarashda tuyulganidek unchalik qo‘rqinchli emasligini namoyish etadi.
- O‘yin markazlariga boring yoki shunchaki, farzandlari bor oilalar bilan uchrashib turing. O‘yin — bola uning yordamida muloqot qilishni, o‘rtoqlashishni, o‘z navbatini kutishni, qoidalarga amal qilishni, nizolarni hal qilishni va hamkorlik qilishni o‘rganadigan asosiy usul.
- Bolangizni ijodiy to‘garaklarga yoki rivojlantiradigan mashg‘ulotlarga yozing – imkoni boricha aynan uning o‘zi uchun qiziqarli bo‘lganlariga.
- Farzandingizning yaxshi, ijobiy xulqini rag‘batlantiring va ular sodir bo‘lgan holda salbiy vaziyatlarga to‘g‘ri munosabat bildiring, — baqir-chaqir qilmasdan va janjallarsiz, ular albatta bolaning xotirasida muhrlanib qoladi.
- Bolangizga do‘stlari haqida savollar bering. Aloqalarni o‘rnatishga, o‘zini namoyish etishga va his-tuyg‘ularini ifodalashga urinishlarishi qo‘llab-quvvatlang, boshqa bolalar bilan til topishishga yordamlashing.
Bolada aloqalar o‘rnatish borasida muammolari borligini qanday tushunish mumkin
Bolalar har doim ham muloqotda duch kelgan muammolari haqida ochiq gapirmaydi. Biron nima noto‘g‘ri ketayotgan bo‘lsa, buni vaqtida payqash juda muhim. Farzandingiz atrofdagilar bilan qanday o‘zaro muloqot qilayotganini ko‘proq kuzatib boring.
Bolaning xulq-atvorida e’tibor qaratish joiz bo‘lgan belgilar:
- boshqa bolalar bilan aloqa qilmaslikka intiladi, yolg‘iz o‘ynashni afzal ko‘radi;
- sinfdoshlari yoki tengdoshlari bilan do‘stona munosabatlar o‘rnatishni yoki qo‘llab-quvvatlashni bilmaydi;
- muloqot qilishda qiyinchiliklar his etadi, suhbat olib borishga, o‘z fikrlarini va tuyg‘ularini ifodalashga qiynaladi;
- nizoli vaziyatlarga tez-tez tushib turadi yoki boshqa bolalar tomonidan salbiy munosabat bildirilishiga duch keladi;
- jamoaviy faoliyatda ishtirok etishga qiziqish bildirmaydi;
- ommaviy tadbirlar yoki ijtimoiy faollikka nisbatan qat’iyatsizlik, qo‘rquvni his qiladi.
Sizda bolada muammolar borligi bilan bog‘liq shubhalar paydo bo‘lishida u bilan ochiqchasiga suhbatlashib ko‘rishga, hammasi joyida ekanligini aniqlashga harakat qilib ko‘ring. Agarda u bu mavzuni muhokama qilishni istamasa, ammo uni baribir biron narsa bezovta qilayotgan bo‘lsa, yordam uchun o‘qituvchiga yoki psixologga murojaat qiling.
Farzandingiz uchun eng asosiy namuna – bu siz o‘zingiz ekanligini ham unutmang. Siz qanday muloqot qilishingiz, qarorlar qabul qilishingiz, o‘z tuyg‘ularingiz va hissiyotlaringizni ifodalashingiz — bolangiz bularning barchasini beiixtiyor takrorlaydi va bunga taqlid qiladi. Unga eng yaxshi o‘rnak bo‘ling. Atrofdagilarga qo‘pollik qilmang, boshqalarni orqasidan urushmang, yaqinlaringizga g‘amxo‘rlik qiling, bolangizga nizolarni hal qilishni va murosaga kelishni o‘rgating. Ehtimol, farzandlaringizni o‘rgatish jarayonida siz o‘zingizda mavjud kamchiliklarga ham e’tibor berasiz va biroz yaxshi tarafga o‘zgarasiz.

Моя младшая дочь ненавидела новый детсад, куда ей пришлось пойти после переезда в другой город. Она пришла в группу, где все дети давно знали друг друга. Долго не могла влиться в коллектив, не играла с другими ребятами, почти ни с кем не общалась. Каждый день в саду был для неё испытанием. По утрам она плакала и просила оставить её дома. Мы хотели было нанять нянечку, чтобы не подвергать ребёнка такому стрессу, но однажды всё изменилось. По словам дочери, во время обеда она услышала, как девочка рядом говорила о своём любимом мультфильме. Наша тоже его обожала и решила поделиться своими мыслями. В итоге они подружились и стали, как говорят, не разлей вода.
К сожалению, не у всех бывают «хеппи-энды». Некоторые дети не умеют общаться с другими ребятами, становятся изгоями, подвергаются травле в детском саду или школе. Иногда такой буллинг приводит к самым печальным последствиям, когда у ребёнка начинаются серьёзные психологические проблемы.
Взаимодействие с другими людьми, умение общаться и строить отношения — важнейшие навыки, которые помогут ребёнку не только в детском саду или школе. От этого во многом зависит формирование личности: наличие проблем в коммуникации со сверстниками может отразиться на самооценке, породить неуверенность в своих силах, обиду или даже агрессию. И напротив, если ребёнок научится выстраивать социальные связи, это поможет ему чувствовать себя увереннее в любом коллективе.
Родители, разумеется, могут помочь этому. Во-первых, стоит внимательно наблюдать и вовремя замечать проблемы. Во-вторых, создавать условия, в которых ребёнок будет иметь возможность взаимодействовать с ровесниками.
Как развеять страхи ребёнка и помочь социализироваться: 10 подсказок
- Предложите ролевую игру, в которой ребёнок сможет изображать нескольких персонажей и попадать в разные ситуации, помогающие ему понять, что страх или неловкость в общении можно преодолеть.
- Проведите мастер-класс по рисованию или лепке, где дети смогут выразить эмоции через творчество и обсудить свои страхи в непринуждённой обстановке.
- Полезна будет игра-квест с участием нескольких детей, где они помогут друг другу решать задачки и вместе идти к цели.
- Почаще организовывайте игры на улице или в помещении, чтобы дети делали что-то в команде. Это научит их доверять друг другу и взаимодействовать в коллективе.
- Организуйте кукольный театр или театрализованное представление, где дети будут выступать перед сверстниками и показывать навыки актёрского мастерства. Это поможет им преодолеть страх перед публичными выступлениями.
- Отправляйтесь в поход на природу, чтобы дети исследовали новые места и ситуации. Это расширит их кругозор и покажет, что мир вокруг не такой страшный, как кажется.
- Ходите в игровые центры или просто встречайтесь с другими семьями, у которых есть дети. Игра — это основной способ, с помощью которого ребёнок учится общаться, делиться, ждать своей очереди, следовать правилам, разрешать конфликты и сотрудничать.
- Запишите ребёнка в творческие кружки или на развивающие занятия — желательно те, которые будут ему интересны.
- Поощряйте хорошее поведение ребёнка и адекватно реагируйте на негативные ситуации, если они случаются, — без криков и скандалов, которые непременно остаются в памяти у детей.
- Задавайте вопросы о друзьях ребёнка. Поддерживайте его попытки установить контакты, заявить о себе и выразить свои чувства, помогайте найти общий язык с другими детьми.
Как понять, что у ребёнка есть проблемы с выстраиванием отношений
Не всегда дети прямо говорят о проблемах в общении. Если что-то не так, важно это вовремя разглядеть. Почаще наблюдайте, как ребёнок взаимодействует с окружением.
Сигналы в поведении, на которые стоит обратить внимание:
- избегает контактов с другими детьми, предпочитает играть в одиночестве;
- не умеет устанавливать и поддерживать дружеские отношения с одноклассниками или сверстниками;
- испытывает трудности в коммуникации, не умеет поддерживать беседу, выражать свои мысли и чувства;
- часто попадает в конфликтные ситуации или сталкивается с негативными реакциями со стороны других детей;
- не проявляет интереса к участию в коллективной деятельности;
- испытывает чувство неуверенности, страх перед общественными мероприятиями или социальной активностью.
При появлении подозрений, что у ребёнка проблемы, попробуйте поговорить с ним об этом по душам, выяснить, всё ли в порядке. Если обсуждать эту тему он не хочет, но вас всё равно что-то тревожит, обратитесь за помощью к педагогу или психологу.
Не стоит забывать и о том, что главный образец для вашего ребёнка — это вы сами. То, как вы общаетесь, принимаете решения, умеете слушать других, выражать свои мысли и чувства, — всё это ребёнок будет невольно считывать и перенимать. Покажите ему лучший пример. Не грубите окружающим, не ругайте других за глаза, проявляйте заботу о близких, приглашайте в гости друзей, учите ребёнка разрешать конфликты и находить компромиссы. Возможно, в процессе обучения детей вы увидите свои недостатки и станете чуточку лучше.