“Iroda harakatda” — bu Paralimpiya o‘yinlarining shiori hamda asosiy vazifasi. Anchagina chuqur ma’noga ega jumla: inson harakat orqali erishadigan iroda yordamida tezroq, balandroq va kuchliroq bo‘lish. Imkoniyatlari cheklangan odamlar uchun yengib o‘tish mavzusi ayniqsa jiddiy — zero ular mashaqqatlar chekib yulduzlarga yetish yo‘li haqida boshqalardan yaxshiroq biladilar.
Parijda 28-avgustdan 8-sentyabrgacha bo‘lib o‘tgan O‘zbekiston terma jamoasi tarixidagi eng yaxshi yozgi Paralimpiya o‘yinlari ortda qoldi. Sportchilarimiz o‘nta oltin, to‘qqizta kumush va yettita bronza medali bilan umumjamoa hisobida 13-o‘rinni egalladi.
Tantanalimi? Ha. Mislsizmi? Mutlaqo. Hayratlanarlimi? Albatta. Mamlakatimiz prezidenti Shavkat Mirziyoyevning milliy paralimpiya sportiga alohida e’tibori evaziga terma jamoaning yuqori natijalari va hissasi oldindan prognoz qilingan edi.
Keyingi yillarda qanday qarorlar qabul qilindi:
- 2021-yilda O‘zbekiston Milliy paralimpiya uyushmasiga Milliy paralimpiya qo‘mitasi maqomi berildi.
- Jismoniy imkoniyatlari cheklangan yoshlar o‘z iqtidorini namoyon etish va to‘laqonli ta’lim olish imkoniga ega bo‘lishi uchun 2021-yilda olimpiya va paralimpiya sport turlari bo‘yicha mashg‘ulot markazlari tashkil etildi.
- Prezident qaroriga muvofiq, 2021/2022-o‘quv yilidan boshlab Davlat jismoniy madaniyat va sport universitetida, uning Nukus va Farg‘onadagi filiallarida, shuningdek, O‘zbekistondagi boshqa ixtisoslashgan oliy ta’lim muassasalarida “Paralimpiya o‘yinlari” kafedralari hamda “Adaptiv sog‘lomlashtirish, jismoniy tarbiya va sport” magistratura mutaxassisligi ochildi.
- O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2024-yil noyabr oyida “Nogironligi bo‘lgan shaxslarni sportga jalb etish orqali jismoniy sog‘lomlashtirish tizimini takomillashtirishga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi qarori qabul qilindi.
Paralimpiya o‘yinlari ommaviyligini oshirishga qaratilgan sa’y-harakatlar tez fursatda o‘z natijasini bera boshladi: tarixdagi eng yaxshi Paralimpiya o‘yinlarigacha O‘zbekiston delegatsiyasi Xanchjoudagi Paraosiyo o‘yinlarida 79 ta medalni qo‘lga kiritib, o‘z rekordini yangilashga erishdi.
Unumdorlikni ko‘rish doim yoqimli: sportga ko‘p kuch va mablag‘ ajratilmoqda — sportchilar o‘z natijalari bilan javob qaytarmoqda.
Chapdan o‘ngga: Safiya Burxonova (o‘q otish, kumush); Nurxon Qurbonova (nayza uloqtirishda oltin, yadro uloqtirishda bronza); Kumushxon Xodjaeva (dzyudo, kumush); Ziyodaxon Isoqova (taekvondo, kumush)
Paralimpiya o‘yinlari qanday paydo bo‘lgan?
O‘tgan O‘yinlar haqida so‘zlashdan avval biroz ularning tarixiga nazar tashlasak. Dastlabki Paralimpiya o‘yinlari 1960-yilda o‘tkazilgan. Gap yozgi Paralimpiya haqida bormoqda. Nogironligi bor odamlar uchun qishki o‘yinlar faqat 1976-yildan o‘tkazila boshlagan.
Avvaliga Paralimpiya o‘yinlari Olimpiadadan alohida — boshqa arenalarda o‘tkazilgan. Ham Olimpiada, ham Paralimpiya o‘yinlari aynan bir sport inshootlarida o‘tkazilishi 1988-yildan boshlangan.
Hammasi uzoq 1948-yilda, ya’ni Stok-Mandevil reabilitatsiya gospitalidagi shifokor Lyudvig Guttman Ikkinchi jahon urushidan orqa miya jarohati bilan qaytgan britaniyalik faxriylarni sport musobaqalarida qatnashish uchun bir yerga to‘plagan vaqtdan boshlangan. Shifokor sport umurtqa pog‘onasi shikastlangan odamlar uchun eng yaxshi qayta tiklanish usuli ekanligiga ishongan. Musobaqalar har yili o‘tkazilgan, ammo ularda faqat Britaniyadagi sportchilar ishtirok etgan.
Chapdan o‘ngga: Shahina Yigitaliyeva (nayza uloqtirish, kumush); Kubaro Hakimova (yadro uloqtirish, kumush); Asila Mirzayorova (uzunlikka sakrash, oltin); Mohigul Hamdamova (disk uloqtirish, bronza)
1952-yildan gollandiyalik imkoniyati cheklangan sportchilar ushbu harakatga qo‘shilgan va turnir xalqaro tus olgan. Tez orada harakat shu qadar keng tarqalganki, uni e’tiborsiz qoldirish imkonsiz bo‘lib, maxsus Olimpiya o‘yinlarini o‘tkazish qarori qabul qilingan. Dastlabki o‘yinlar Rimdagi 1960-yilgi yozgi Olimpiadadan keyin bo‘lib o‘tgan. Qishki Paralimpiada 1976-yil Shvetsiyada boshlangan.
Paralimpiada so‘zidagi “para” nimani anglatadi? Avvalo Paralimpiada o‘z nomini oyoqlar falajligini anglatuvchi “paraplegia” so‘zidan olgan. O‘shanda musobaqalarda faqat shunday tashxisga ega sportchilar qatnashgan. Keyinchalik ularga salomatligida cheklanishlar mavjud bo‘lgan boshqa atletlar ham qo‘shilgan.
Darvoqe, imlo nuqtayi nazaridan “Paraolimpiada” deb yozgan to‘g‘riroq hisoblanadi, ammo bunda qiziq bir jihat mavjud. Gap shundaki, “Olimpiada” so‘zi va undan kelib chiqadigan barcha hosilalarga bo‘lgan huquq Xalqaro olimpiya qo‘mitasi (XOQ)ga tegishli. Undan reklama va boshqa har qanday maqsadda foydalanish huquqi juda qimmatga tushadi. Paralimpiada bilan ham shunday masala yuzaga kelgan. Oxir-oqibat, eng qudratli sport tashkilotining bosimi ostida so‘zni “o” harfisiz “Paralimpiada” shaklida yozish qarori qabul qilingan.
Chapdan o‘ngga: Yorqinbek Odilov (nayza uloqtirish, oltin); Xusniddin Norbekov, Bobirjon Omonov (yadro uloqtirish, turli toifalarda oltin medallar); Asadbek Toshtemirov (taekvondo, oltin)
G‘alaba tomon yo‘l oldilar
Milliy jamoaning Paralimpiadadagi chiqishlariga tayyorgarlik ancha avval boshlangan. Bular: sportchilarning uzoq muddatli tayyorgarligi, yig‘imlar, malaka, litsenziyalar olish, tashkiliy-logistika vazifalarini hal qilish. 13-avgust kuni Toshkentdagi Olimpiya va paralimpiya shon-shuhrati muzeyida O‘zbekiston terma jamoasini Parijdagi XVII yozgi Paralimpiya o‘yinlariga tantanali kuzatish marosimi bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda bosh vazir Abdulla Aripov, Osiyo Olimpiya kengashi vitse-prezidenti Otabek Umarov, Prezident huzuridagi Ijtimoiy himoya milliy agentligi direktori Mansurbek Olloyorov, uning birinchi o‘rinbosari Shahnoza Mirziyoyeva, Prezidentning yoshlar, fan, ta’lim, sog‘liqni saqlash, madaniyat va sport bo‘yicha maslahatchisi Odil Abdurahmonovlar ishtirok etishdi.
Chapdan o‘ngga: Elbek Sultonov, Qudratullaxon Ma’rufxo‘jaev (yadro uloqtirish, turli toifadagi oltin medallar); Temur G‘iyozov (balandlikka sakrash, bronza); Doniyor Saliyev (uzunlikka sakrash, kumush)
Parijga sportning to‘qqizta turida rekord miqdordagi 113 ta litsenziyani (2016-yilda Rio-de-Janeyrodagi Paralimpiada uchun 32 ta litsenziya, Tokioda esa 70 ta litsenziya olingan) qo‘lga kiritgan 65 nafar o‘zbek paraatleti yo‘l oldi:
- paralimpiya yengil atletikasi;
- parataekvondo;
- o‘q otish parasporti;
- parasuzish;
- parakanoe;
- paraeshkak eshish;
- paradzyudo;
- parapauerlifting;
- paravelosport.
Delegatsiya bayroqdorlari sharafi yadro uloqtirish bo‘yicha Paralimpiada g‘olibi Husniddin Norbekov hamda disk uloqtirish bo‘yicha Tokio-2020 oltin medali sohibi Mohigul Hamdamovaga taqdim etildi.
Chapdan o‘ngga: Muslima Odilova (suzish, bronza); Ruza Qo’zieva (pauerlifting, kumush)
Parijdagi O‘yinlarda ishtirok etgan 65 nafar parasportchidan 29 tasi yoki 45 foizi xotin-qizlar bo‘ldi. Bundan tashqari, o‘zbekistonlik sportchi Shahnoza Mamajonova birinchi marta Paralimpiya o‘yinlariga o‘q otish parasporti bo‘yicha litsenziyaga ega bo‘ldi.
Fransiya poytaxtidagi O‘yinlarda O‘zbekiston terma jamoasi paravelosport turida ham ilk marta qatnashdi.
Paralimpiya yengil atletikasi bo‘yicha terma jamoa a’zosi Shaxina Yigitaliyeva Paralimpiya o‘yinlari tarixida o‘zbekistonlik eng yosh sportchi qiz bo‘ldi. U 2008-yil 19-oktyabrda tug‘ilgan bo’lib, bu yil 16 yoshga to‘ldi.
Kutishlar va umidlar oqlandi: delegatsiya uyga haqli ravishda erishilgan mukofotlar bilan qaytdi.
Chapdan o‘ngga: Tolibboy Yo‘ldoshev (yadro uloqtirishda bronza va disk uloqtirishda oltin); Sherzod Namozov (dzyudo, oltin); Uchqun Quronboev, Davurxon Karomatov (dzyudo, turli toifalarda bronza medali sovrindorlari)
Tarixdagi eng yaxshi natija
Musobaqalar yakuniga ko‘ra, o‘zbekistonlik paraatletlar 26 ta — 10 ta oltin, 9 ta kumush va 7 ta bronza medalini qo‘lga kiritdilar. Bu jamoamizga 168 mamlakat orasida 13-o‘rinni egallash imkonini berdi.
Shuningdek, jamoamiz Osiyoda uchinchi (Xitoy va Yaponiyadan keyin), Markaziy Osiyo davlatlari, MDH va Turkiy davlatlar tashkilotiga a’zo mamlakatlar ichida birinchi o‘rinni egalladi.
Bu kun sportchilar xotirasida eng baxtli kunlardan biri sifatida abadiy saqlanib qoladi. Ortda — butun bir tarix, oldinda — yangi rejalar va g‘alabalar. Ularga tayyorgarlik esa hozirning o‘zida boshlanadi. Yangi to‘rt yillik davr mushkul vazifa — 2024-yil Los-Anjelesda bo‘lib o‘tadigan navbatdagi yozgi Paralimpiadada erishilgan natijani yanada yaxshilash, yanada ko‘proq medallarni qo‘lga kiritishga bag‘ishlanadi. Lekin hayotda chempionlar uchun mukammallikning chegarasi bo‘lmaydi!
Respublika Paralimpiya qo‘mitasi tashkil topgan vaqtidan uch yil o‘tgach, u o‘zining nihoyatda ulkan mehnatini nafaqat muvaffaqiyatli, balki mislsiz deya e’tirof etishga to‘liq haqlidir: prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevning tashabbusi bilan mamlakatimizda tom ma’noda noldan boshlab yo‘lga qo‘yilgan parasport tizimi uch yilda Paralimpiya o‘yinlarida davlatimiz tarixidagi eng yaxshi natijaga erishdi. Olimpiya jamoasi singari paraatletlarimiz terma jamoasi Parijdagi O‘yinlarda umumjamoa hisobida 13-o‘rinni egalladi. Chamasi, ushbu materialni tayyorlash chog‘ida biz bunday parvozning eng muhim tarkibiy qismlaridan birini kashf etdik: bu yerda — Paralimpiya qo‘mitasi kabinetlarida ko‘tarinki hayotsevarlik, samimiy ochiqlik hamda butun mamlakatdagi minglab nogironlikka ega shaxslarning orzusiga yo‘l ochishga doir qat’iy ishonch hukm suradi. Zero, O‘zbekiston Paralimpiya qo‘mitasi prezidenti Muxtorxon Toshxodjayev bilan suhbatdan keyin bizni aynan shunday taassurotlar uzoq vaqtgacha tark etmadi. E’tiboringizga O‘zbekistonda paralimpiya sportining o‘tmishi, buguni va kelajagi haqidagi suhbatni taqdim etamiz.
O‘zbekiston Paralimpiya qo‘mitasi prezidenti Muxtorxon Toshxodjayev
■ Avvalo, Sizni va Paralimpiya qo‘mitasining katta jamoasini Parij O‘yinlarida erishilgan yuqori natija bilan tabriklaymiz. Ularga tayyorgarlik ko‘rish qanchalik qiyin bo‘ldi?
Tayyorgarlik avvalo koronavirus pandemiyasi davrida yuzaga kelgan kutilmagan holatlar tufayli oson kechmadi. Yodingizda bo‘lsa, Tokiodagi Paralimpiada 2021-yilda o‘tkazildi. Paraosiyo ham xuddi shunday bir yildan keyin o‘tkazildi. Batafsil yozib qo‘yilgan to‘rt yillik tayyorgarlik davri uch yilgacha qisqardi. Muddatlar o‘zgardi, mashg‘ulotlar va musobaqalar jadvalini o‘zgartirishga to‘g‘ri keldi, sportchilarimiz asosiy tadbirga maksimal darajada tayyorgarlik ko‘rish uchun oraliq musobaqalardan voz kechishga majbur bo‘ldi. Albatta, barcha mamlakatlar teng sharoitda edi, bu holat hammaga ta’sir qildi. Ba’zan taktikani yo‘l-yo‘lakay o‘zgartirishga to‘g‘ri keldi.
■ Davlat tomonidan ko‘mak qanchalik katta bo‘ldi?
Ulkan ko‘mak. Prezident parasportga katta e’tibor qaratib, sportchilarning yutuqlarini shaxsan kuzatib boradi, ularning tayyorgarligi bo‘yicha farmonlar chiqaradi. Qo‘mitamizning vazifasi milliy terma jamoa uchun barcha shart-sharoitlarni ta’minlagan holda belgilangan vazifalarni amalga oshirishdan iborat. Davlat barcha moliyaviy masalalarni hal qiladi va doim bizni qo‘llab-quvvatlaydi. Bularni ko‘rib turgan sportchilar ham hayajonlanadi, yaratilgan imkoniyatdan foydalanib, O‘zbekistonni butun olamga tanitishga intiladi. Mamlakatimiz jadal sur’atda rivojlanib borayotganini va sport ham bundan istisno emasligini tushunamiz, shu bois mas’uliyatni his qilib, davlatimiz ko‘magiga natijalarni yaxshilash, g‘alabalar bilan javob berishni xohlaymiz.
Bilasizmi, bu zanjirda har bir halqa umumiy ish uchun qayg‘uradi va butun qalbini bag‘ishlaydi — ehtimol, shu narsa bizning va Olimpiya jamoasining muvaffaqiyatlarini izohlab berar.
■ Psixologik nuqtayi nazardan, sportchilar uchun Paralimpiada tomoshabinlarsiz o‘tgan Tokioga nisbatan Parijda chiqish osonroq bo‘ldimi?
Asti gapirmang! Tokioda juda qiyin bo‘lgandi: tomoshabinlar yo‘qligi uchun hech qanday muhit yo‘q, kamerali vaziyat, muntazam PSR-testlar, karantin, umumiy psixologik sharoit ham yaxshi emasdi — pandemiya hali avjida edi. Xayriyatki, bu yil hech qanday qiyinchiliklar bo‘madi. Sportchilarimiz Parijga ochilishdan ikki hafta oldin borib, iqlimga moslashishga ulgurdilar hamda yakuniy tayyorgarlik yig‘inidan o‘tib, startga tayyorgarlik ko‘rdilar. Musobaqalarda chiqishlar ancha oson bo‘ldi, sportda atrofdagi muhit juda ahamiyatli — bu sportchilarning kayfiyati va natijasiga ta’sir ko‘rsatadi. Biz hech narsa kutmagan sportchilar jahon rekordchilariga aylanganini o‘z ko‘zlarim bilan ko‘rdim — minbarlar ko‘magi ularga shunchalik quvvat berdi. Prezidentimizga rahmat: u bizni Fransiyada shiddatli qo‘llab-quvvatlagan fan-klubni tashkil qildi. Biz o‘zimizni xuddi uydagidek his qildik. O‘zbekiston delegatsiyasini asosan muxlislar tufayli hamma yerda tanidilar. Bizning fan-klubimiz butun “Stad de Frans”ni junbishga keltirdi. Umuman xalqaro hamjamiyat va xususan Paralimpiya qo‘mitasi uchun O‘zbekistonning o‘z sportchilariga bunday e’tibori — yoqimli holat. Ular uchun bu o‘yinlar bayram kabidir, sportchilarga sovg‘alar taqdim etiladi: protezlar, aravachalar. Har bir atletga so‘nggi talqindagi Samsung Galaxy smartfoni hadya qilindi. O‘yinlarda 168 ta mamlakat qatnashib, barchamiz Olimpiya qishlog‘ida bitta katta oiladek yashadik.
■ Parijdagi Paralimpiada O‘zbekiston terma jamoasi tarixidagi eng yaxshi chiqish bo‘lishini taxmin qilganmidingiz?
Rio va Tokiodagi Paralimpiadalarda sakkizta oltin medalni qo‘lga kiritgandik. Parijda sportchilarimiz 10 ta oliy sovringa ega bo‘ldilar, bundan ham ko‘proq bo‘lishi mumkin edi, ammo bu sport. Tabiiyki, xona ichidagi majlisda falon sonda medal kerak degan aniq vazifani belgilash mumkin emas. Muhimi jamoani musobaqalar boshlanishiga mukammal holatga yetkazib borishdir. Murabbiylar shtabi bu vazifani uddaladi. Shu o‘rinda siz bilan bir qiziq holatni bo‘lishishni istardim. Albatta, biz sportchilarning qaysi biri ma’lum yo‘nalishni tanlashi kerakligini prognoz qilib, kuchlar nisbatini taxminan tushunardik. Hisobotlarning birida ijobiy natija sharoitida Paralimpiadada 26 ta medalni qo‘lga kirita olamiz, deb yozgandik…
■ … va aynan shuncha medal olindi!
Xuddi shunday. Bizda yanada ko‘proq medal olish imkoni bo‘lishiga qaramay, bunday musobaqalarning eng qiziq joyi ham shunda — qayerdadir kutilgan medallar olinmadi, boshqa yerda esa hayratlanarli medallarga ega bo‘ldik. Xuddi Olimpiya jamoasi kabi biz ham umumjamoa hisobida 13-o‘rinni egallab, o‘z rekordimizni yangiladik. Bu unumli bajarilgan mehnat va har bir sportchi uchun faxr hissini uyg‘otadi.
■ Prezident chempionlarga qo‘ng‘iroq qildimi?
Biz Olimpiada chempionlarining g‘alabalarini kuzatayotganimizda biznikilar mendan sekingina so‘rashgandi: “Men ham Olimpiya oltinini olsam, prezident menga ham qo‘ng‘iroq qiladimi?”. Men “Albatta, qo‘ng‘iroq qiladi”, deb javob bergandim. Bizda ilk oltin mukofotni Asila Mirzayorova qo‘lga kiritdi va prezident uni tabriklash uchun qo‘ng‘iroq qilganida sportchilarning hayajonini bir ko‘rsangiz edi! Albatta, bu chiqishga tayyorlanayotganlar uchun qo‘shimcha dalda bo‘ldi. Shavkat Miromonovich o‘n nafar chempionimizning har biriga qo‘ng‘iroq qildi. Davlatimiz Olimpiya va Paralimpiya chempionlarini bir-biridan ajratmaydi. Barcha chempion va sovrindorlarga xuddi shunday pul mukofotlari, mashinalar va uylar sovg‘a qilindi. Delegatsiyani Toshkentda kutib olish marosimi ham ko‘lamda qolishmadi.
■ Darvoqe, delegatsiya uyga qaytgan kun haqida so‘zlab bersangiz.
Biz Parijdan katta Dreamliner samolyotida 160–170 kishilik butun jamoa bo‘lib qaytdik. Bizni katta sharaf bilan kutib olishdi: bu yerda mamlakat rahbariyati, qarindoshlar, yaqinlar bo‘lishdi. Aeroportdan shahar bo‘ylab Paralimpiya qo‘mitasi binosigacha yetib bordik. Hamma yerda muxlislar, tantanalar. Bir umrga yetarli hislarni tuydik.
Men sportchilarimiz uchun xursandman, ular uchun bu juda mashaqqatli, ular murakkab taqdirli odamlar, ammo hukumatimizning shu qadar e’tiborli munosabati ularni baxtli qiladi. Har bir Paralimpiya chempioni bir umrlik stipendiyaga ega, oila quradilar va ularni boqadilar. Yana bizda yaqinda jamoamizdagi qizlar jamoamizdagi yigitlarga turmushga chiqadigan to‘rtinchi to‘y bo‘ladi. Parasport ularning hayotini o‘zgartiradi, axir ularning ko‘pchiligi chekka hududlardan, nochor oilalardan kelgan. Mehnati va qat’iyati tufayli ular sportda yutuqlarga erishadi va jismoniy imkoniyatlari cheklangan odamlarga katta ilhom beradi. Nogironlik hukm emas.
■ Bugun jismoniy imkoniyatlari cheklangan va nogironlikka ega bolalar sport bilan shug‘ullanish borasida qanday imkoniyatlarga ega? Iqtidorli yigit-qizlarni izlash va ularni terma jamoaga yetaklash bo‘yicha ishlar qanday olib boriladi?
2021-yilda prezidentimizning paralimpiya sportini rivojlantirish to‘g‘risidagi Farmoni chiqqan. Qo‘mitamiz tashkil etilib, mashg‘ulot markazlari yaratilgan. Xuddi shu davrda sport maktablarida (mamlakat bo‘ylab ularning soni 254 ta) aynan paralimpiyachilar uchun seksiyalarni ochishga ruxsat berildi, murabbiylarga esa jismoniy cheklovlarga ega sportchilarni tayyorlaganlik uchun ish haqiga 50 foiz ustama berildi.
Hozirda murabbiylarimiz ancha tajriba orttirgan, ular qaysi sportchi qaysi yo‘nalishga mos kelishini, unda qanday salohiyat mavjudligini tushunadilar. Shu tariqa ular viloyatlarda guruhlarni to‘playdilar. So‘ngra biz hududiy chempionatlar o‘tkazamiz va eng yaxshi sportchilarni terma jamoaga jalb qilamiz. Bundan tashqari, bizda 15 ta Paralimpiya kolleji bo‘lib, uch yildirki u yerda Paralimpiya seksiyasiga qabul ochiq.
O‘zbekistonning har bir viloyatida Paralimpiya qo‘mitasi shtabi ish yuritadi. Biz joriy holat bilan tanishib, butun mamlakat bo‘ylab musobaqalar o‘tkazamiz, iqtidorli bolalarni jalb qilamiz, ko‘z tagiga olamiz va professionallargacha olib boramiz.
Juda ko‘p sa’y-harakatlar amalga oshirildi va endi tizim yo‘lga qo‘yilganini, ishlayotganini va natija berayotganini ta’kidlash mumkin. Sport vazirligiga minnatdorlik bildiraman, keyingi uch yil davomida sportchilarimiz ajoyib sharoitlarda tayyorgarlik ko‘rmoqda. Ular aynan o‘sha arenalarda o‘sha murabbiylar bilan shug‘ullanmoqda. Bizda barcha sportchilarning hisobi yuritiladigan umumiy ERP tizimi mavjud. Takroran aytaman, davlatimiz sport va parasportni bir-biridan ajratmaydi, barchaga teng sharoitlar berilgan.
■ Kelgusi yillar uchun asosiy vazifalaringiz nimadan iborat?
Kelasi yili Toshkent o‘smirlar o‘rtasidagi Osiyo va Paraosiyo o‘yinlarini qabul qiladi. Hozirda ushbu musobaqalarga katta tayyorgarlik olib borilmoqda, shaharcha bunyod etilmoqda. Biz ham tayyorgarlik ko‘ryapmiz: yoshlarimizni tayyorlash uchun Olimpiya jamoasi murabbiylar shtabini jalb qildik, saralash jarayoni davom etmoqda. 2028-yilda Los Anjeles (AQSH)da oʻtadigan O‘yinlarпa biz ayni damda jalb qilayotgan va tayyorlayotgan yigit-qizlarning aksariyatini Paralimpiya chempionlariga aylantira olishimizga ishonaman.

Весьма глубокая смысловая конструкция: быть быстрее, выше и сильнее, но благодаря духу, который человек обретает в движении. Для людей с ограниченными возможностями тема преодоления особенно драматична — ведь они как никто хорошо знают о пути через тернии к звёздам.
Позади лучшие в истории сборной Узбекистана летние Паралимпийские игры, которые прошли с 28 августа по 8 сентября в Париже. Наши спортсмены заняли 13-е место в общекомандном зачёте с десятью золотыми, девятью серебряными и семью бронзовыми наградами.
Триумфально? Да. Беспрецедентно? Абсолютно. Сенсационно? Конечно. Высокие результаты сборной прогнозировались с учётом особого внимания и вклада президента страны Шавката Мирзиёева в национальный паралимпийский спорт.
Какие решения были приняты за последние годы:
- В 2021 году Национальной паралимпийской ассоциации Узбекистана присвоен статус Национального паралимпийского комитета.
- Для того чтобы молодые люди с ограниченными физическими возможностями могли проявить свои таланты и получить полноценное образование, в 2021 году созданы тренировочные центры олимпийских и паралимпийских видов спорта.
- По решению президента начиная с 2021/2022 учебного года в Государственном университете физической культуры и спорта, его Нукусском и Ферганском филиалах, а также в других профильных высших учебных заведениях Узбекистана открыты кафедры «Паралимпийские игры», а также специальность магистратуры «Адаптивное оздоровление, физическое воспитание и спорт».
- В ноябре 2024 года вышло Постановление Президента Республики Узбекистан «О дополнительных мерах по совершенствованию системы физической реабилитации путём вовлечения в спорт лиц с инвалидностью».
Усилия, направленные на повышение популярности Паралимпийских игр, быстро начали приносить плоды: до лучших паралимпийских Игр в истории, делегация Узбекистана завоевала 79 медалей на Параазиатских играх в Ханчжоу, сумев побить свой рекорд.
Всегда приятно видеть отдачу: спорту уделяется много сил и средств — спортсмены отвечают результатами.
Слева направо: Сафия Бурханова (толкание ядра, серебро); Нурхон Курбанова (золото в метании копья и бронза в толкании ядра); Кумушхон Ходжаева (дзюдо, серебро); Зиёдахон Исакова (тхэквондо, серебро)
Как появились паралимпиады
Прежде чем рассказать о прошедших Играх, ненадолго остановимся на их истории. Первые Паралимпийские игры прошли в 1960 году. Речь идёт о летней Паралимпиаде. Зимние игры для людей с инвалидностью начали проводиться лишь с 1976 года.
Изначально Паралимпийские игры проходили отдельно от Олимпиады — на других аренах. Те же спортивные сооружения начали использоваться как для Олимпиады, так и для Паралимпиады с 1988 года.
Началось же всё в далёком 1948 году, когда врач Сток-Мандевилльского реабилитационного госпиталя Людвиг Гуттман собрал британских ветеранов, вернувшихся после Второй мировой войны с поражением спинного мозга, для участия в спортивных соревнованиях. Доктор считал, что спорт является отличной реабилитацией для людей с повреждённым позвоночником. Соревнования проводились ежегодно, но в них участвовали только спортсмены из Британии.
Слева направо: Шахина Йигиталиева (метание копья, серебро); Кубаро Хакимова (толкание ядра, серебро); Асила Мирзаёрова (прыжки в длину, золото); Мохигуль Хамдамова (метание диска, бронза)
В 1952 году к движению присоединились голландские спортсмены с ограниченными возможностями и турнир стал международным. Вскоре движение настолько расширилось, что игнорировать его стало просто невозможно, и было принято решение проводить специальные Олимпийские игры. Первые прошли после летней Олимпиады 1960 года в Риме. Зимняя Паралимпиада стартовала в 1976 году в Швеции.
Что значит «пара» в слове Паралимпиада? Изначально своё название Паралимпиада получила от слова paraplegia, означающего паралич нижних конечностей. Тогда в соревнованиях участвовали спортсмены только с этим диагнозом. Позже к ним присоединились и другие атлеты с ограничениями по здоровью.
Кстати, с точки зрения орфографии правильнее писать «Параолимпиада», но здесь есть интересный нюанс. Дело в том, что правами на слово «Олимпиада» и всеми производными от него обладает Международный олимпийский комитет (МОК). Право использовать его в рекламных и любых других целях стоит огромных денег. Возник подобный вопрос и с Паралимпиадой. В итоге под давлением самой могущественной спортивной организации было принято написание слово «Паралимпиада» — без буквы «о».
Слева направо: Ёркинбек Одилов (метание копья, золото); Хусниддин Норбеков, Бобиржон Омонов (толкание ядра, золотые медали в разных категориях); Асадбек Тоштемиров (тхэквондо, золото)
Отправлялись за победой
К выступлению национальной команды на Паралимпиаде готовились заблаговременно. Это длительная подготовка спортсменов, сборы, квалификация, получение лицензий, решение организационно-логистических задач. 13 августа в Музее олимпийской и паралимпийской славы в Ташкенте прошла торжественная церемония проводов сборной Узбекистана на XVII летние Паралимпийские игры в Париже.
В мероприятии участвовали премьер-министр Абдулла Арипов, вице-президент Олимпийского совета Азии Отабек Умаров, директор Национального агентства социальной защиты при президенте Мансурбек Оллоёров, его первый заместитель Шахноза Мирзиёева, советник президента по вопросам молодёжи, науки, образования, здравоохранения, культуры и спорта Одил Абдурахманов.
Слева направо: Элбек Султонов, Кудратуллахон Маъруфхужаев (толкание ядра, золотые медали в разных категориях); Темур Гиязов (прыжки в высоту, бронза); Дониёр Салиев (прыжки в длину, серебро)
В Париж отправились 65 узбекских параатлетов, которые завоевали рекордные 113 лицензий (в 2016 году для Паралимпиады в Рио-де-Жанейро было получено 32 лицензии, а в Токио — 70) в девяти видах спорта:
- паралимпийская лёгкая атлетика;
- паратхэквондо;
- стрелковый параспорт;
- параплавание;
- параканоэ;
- парагребля;
- парадзюдо;
- парапауэрлифтинг;
- паравелоспорт.
Знаменосцами делегации стали двукратный победитель Паралимпиады в метании ядра Хусниддин Норбеков и золотая медалистка Токио-2020 в метании диска Мохигул Хамдамова.
Слева направо: Муслима Одилова (плавание, бронза); Руза Кузиева (пауэрлифтинг, серебро)
Из 65 параспортсменов, участвующих в Играх в Париже, 29 человек, или 45%, — женщины. Кроме того, впервые узбекская спортсменка, Шахноза Мамажонова, получила лицензию в стрелковом параспорте на Паралимпийские игры.
На Играх в столице Франции сборная Узбекистана также дебютировала в паравелоспорте.
Член сборной по паралимпийской лёгкой атлетике Шахина Йигиталиева стала самой молодой спортсменкой от Узбекистана в истории Паралимпийских игр. Она родилась 19 октября 2008 года, в этом году ей исполнилось 16 лет.
Ожидания и надежды оправдались: домой делегация вернулась с заслуженными наградами.
Слева направо: Толиббой Юлдашев (бронза в толкании ядра и золото в метании диска); Шерзод Намозов (дзюдо, золото); Учкун Куронбаев, Давурхон Кароматов (дзюдо, бронзовые медалисты в разных категориях)
Лучший в истории результат
По итогам соревнований узбекистанские параатлеты завоевали 26 медалей — 10 золотых, 9 серебряных и 7 бронзовых. Это позволило команде занять 13-е место среди 168 стран.
Она также заняла третье место в Азии (после Китая и Японии), первое место среди стран Центральной Азии, государств — членов СНГ и Организации тюркских государств.
В памяти спортсменов этот день навсегда останется как один из самых счастливых в жизни. Позади — целая история, впереди — новые планы и победы. И подготовка к ним начинается уже сейчас. Новый четырёхлетний цикл будет посвящён непростой задаче — улучшить свой результат, завоевать ещё больше медалей на следующей летней Паралимпиаде, которая пройдёт в 2028 году в Лос-Анджелесе. Но нет предела совершенству, когда ты чемпион по жизни!
Спустя три года с момента создания Паралимпийский комитет имеет полное право назвать свой титанический труд не просто успешным, а беспрецедентным: по инициативе президента Шавката Мирзиёева в стране, по сути, с нуля была создана система параспорта, которая за три года принесла лучший в нашей истории результат на Паралимпийских играх: как и олимпийская команда, сборная параатлетов заняла 13-е место в общекомандном зачёте на Играх в Париже. И кажется, в процессе подготовки этого материала мы открыли один из важнейших компонентов такого взлёта: здесь, в кабинетах Паралимпийского комитета, царят большое жизнелюбие, искренняя открытость и твёрдое знание — как открыть путь к мечте тысячам атлетов по всей стране. Именно такие впечатления ещё долго не покидали нас после беседы с председателем Паралимпийского комитета Узбекистана Мухторхоном Ташходжаевым. Вашему вниманию — наш разговор о прошлом, настоящем и будущем паралимпийского спорта Узбекистана.
Председатель Паралимпийского комитета Узбекистана Мухторхон Ташходжаев
■ Прежде всего поздравляем Вас и всю большую команду Паралимпийского комитета с высоким результатом на парижских Играх. Насколько сложной была подготовка к ним?
Подготовка была непростой, прежде всего из-за пертурбаций, вызванных пандемией коронавируса. Как вы помните, Паралимпиада в Токио была проведена в 2021 году. Та же история с Параазиадой, которая состоялась на год позже. В итоге чётко расписанный четырёхлетний цикл подготовки сократился до трёх лет. Сроки поменялись, тренировочный и соревновательный график пришлось корректировать, ребята были вынуждены отказаться от участия в промежуточных состязаниях, чтобы максимально подготовиться к главным событиям. Конечно, все страны были в равных условиях и это сказалось на всех. Иногда приходилось менять тактику на ходу.
■ Насколько мощной была поддержка от государства?
Колоссальная поддержка. Президент уделяет огромное внимание параспорту, лично следит за успехами ребят, инициирует указы по их подготовке. Миссия нашего комитета — реализовать поставленные задачи, обеспечив все условия для национальной сборной. Государство решает финансовые вопросы и всегда поддерживает нас. Спортсмены, видя всё это, переживают, стараются воспользоваться шансом и прославить Узбекистан на весь мир. Мы понимаем, что наша страна очень быстро развивается и спорт — не исключение, поэтому стремимся отвечать на поддержку государства победами, улучшая результаты. Понимаете, в этой цепочке каждое звено болеет за общее дело и вкладывает всю душу, что, наверное, и объясняет наши успехи и успехи олимпийской команды.
■ С психологической точки зрения спортсменам легче было выступать в Париже, чем в Токио, где Паралимпиада прошла без зрителей?
Не то слово! В Токио было нелегко: никакой атмосферы из-за отсутствия публики, камерная обстановка, постоянные ПЦР-тесты, карантины. Общий психологический фон был не лучшим — пандемия ещё бушевала. К счастью, в этом году никаких сложностей не было. Наши спортсмены отправились в Париж за две недели до открытия, акклиматизировались, прошли финальный подготовительный сбор, спокойно готовились к стартам. Выступать было в разы легче: в спорте атмосфера крайне важна — это влияет и на настрой спортсменов, и на их результат. Я своими глазами видел, как спортсмены, от которых ничего не ожидали, становились мировыми рекордсменами — настолько их заряжала поддержка трибун. Спасибо нашему президенту: он организовал фан-клуб, который горячо поддерживал нас во Франции. Мы чувствовали себя как дома. Узбекскую делегацию везде узнаваливо многом из-за болельщиков. Наш фан-клуб заводил целый «Стад де Франс»! Для международного сообщества в целом и Паралимпийского комитета в частности такое внимание Узбекистана к своим спортсменам приятно. Они считают эти игры праздником, делают атлетам подарки — протезы, коляски. Каждому подарили по последней версии смартфона Samsung Galaxy. В играх участвовали 168 стран, и все жили в олимпийской деревне как одна большая семья.
■ Предполагали, что Паралимпиада в Париже станет лучшей в истории сборной Узбекистана?
На Паралимпиадах в Рио и Токио нам удалось завоевать по восемь золотых медалей. В Париже спортсмены завоевали десять высших наград, могло быть даже больше, но это спорт. Понятно, что в кабинете на совещании непросто поставить конкретную задачу — нужно столько-то медалей. Важнее подвести команду в идеальном состоянии к началу соревнований. Тренерский штаб справился с этим. И всё же я не могу не поделиться одним забавным эпизодом. Конечно, мы прогнозировали, кто из спортсменов должен «забирать дисциплину», примерно понимали соотношение сил. В одном из отчётов мы написали, что при благоприятном исходе сумеем завоевать 26 медалей на Паралимпиаде…
■ … и ровно столько получилось!
Именно! Хотя у нас были возможности взять ещё больше медалей, но тем и интересны такие соревнования: где-то ожидаемые медали взять не получилось, а где-то взяли сенсационные. Как и олимпийская команда, мы заняли 13-е место в общекомандном зачёте и тоже обновили свой рекорд. Это вызывает чувство удовлетворения от хорошо проделанной работы и гордости за каждого спортсмена.
■ Президент звонил чемпионам?
Мы же наблюдали за победами олимпийских спортсменов, ребята меня украдкой спрашивали: «А если я паралимпийское золото возьму, мне тоже президент позвонит?» Я отвечал: «Конечно, позвонит». Первое золото у нас Асила Мирзаёрова взяла, и вы бы видели ажиотаж, когда президент ей позвонил, чтобы поздравить! Конечно, это была дополнительная мотивация для тех, кому предстояло выступить. Шавкат Миромонович позвонил каждому из десяти наших чемпионов. Государство не разделяет чемпионов на олимпийских и паралимпийских. Всем чемпионам и призёрам были вручены такие же денежные премии, подарены такие же машины и дома. Когда делегацию встречали в Ташкенте, по размаху это было не менее грандиозно.
■ Расскажите, кстати, про день, когда делегация вернулась домой.
Мы возвращались из Парижа всей командой на Dreamliner. Встречали нас со всеми почестями: было руководство страны, родные, близкие. От аэропорта проехали по городу до здания Паралимпийского комитета. Повсюду болельщики, празднования. Эмоции на всю жизнь.
Я очень рад за наших ребят, им очень непросто, это люди сложной судьбы, но осознание того, что государство относится к ним настолько внимательно и чутко, делает их счастливыми. У каждого паралимпийского чемпиона есть пожизненная стипендия, они создают семьи, поддерживают их. А ещё у нас уже четвёртая свадьба скоро будет, когда наши девушки-сборницы выходят замуж за сборников-парней. Параспорт меняет их жизнь, многие ведь из дальних регионов, из бедных семей. Благодаря труду и упорству они добиваются спортивных высот и дают сильную мотивацию людям с ограниченными физическими возможностями. Инвалидность — не приговор.
■ Какие возможности для занятия спортом есть у таких детей сегодня? Как проводится работа по поиску талантливых ребят и девушек и дальнейшему включению их в сборную?
В 2021 году вышел Указ президента о развитии паралимпийского спорта. Был организован наш комитет, созданы тренировочные центры, тогда же было разрешено открывать секции в спортивных школах (всего их 254 по стране) — именно для паралимпийцев, а тренеры получили надбавку в 50% к зарплате за подготовку спортсменов с физическими ограничениями.
Сейчас наши тренеры стали более опытными, они понимают, какой спортсмен к какому виду подходит, каков его потенциал. Так они набирают группы в регионах. Потом мы проводим региональные чемпионаты, лучших спортсменов привлекаем в сборную. Плюс у нас есть 15 паралимпийских колледжей — уже третий год там работает приём в паралимпийскую секцию.
В каждом регионе Узбекистана действует штаб Паралимпийского комитета. Мы владеем картиной происходящего, проводим по всей стране соревнования, привлекаем, замечаем и доводим до профессионального уровня талантливых ребят. Предпринято немало усилий, и теперь можно говорить о том, что система выстроена, работает и приносит результат. Благодарен за содействие Министерству спорта: последние три года подготовка спортсменов проходит в великолепных условиях. У нас есть общая ERP-система, где мы ведём учёт всех атлетов. Повторюсь, государство не разделяет спорт и параспорт — у всех равные условия. Паралимпийцы занимаются на тех же аренах и с теми же тренерами.
■ Какие у Вас ключевые задачи на будущее?
В настоящее время наша сборная готовится к зимним Паралимпийским играм 2026 года в итальянских городах Милане и Кортина-д’Ампеццо, Азиатским играм 2026 года в японском городе Нагоя, а также к летним Паралимпийским играм 2028 года в Лос-Анджелесе (США). Для подготовки спортсменов привлечены квалифицированные тренеры и специалисты, продолжается селекционный процесс. Уверен, что к 2028 году многие ребята, которых мы сейчас готовим, станут паралимпийскими чемпионами на Играх в Лос-Анджелесе.