Emili Jin Stoun bolalikdan sahnani orzu qilgan, Gollivud tepaliklari fonida fotokameralar chaqnashlari foni ostida bo‘lishni va taniqli aktyorlar bilan o‘ynashni orzu qilgan. Shu maqsadi ortidan u ko‘p marta sochini bo‘yagan va aynan shu tufayli unga jiddiy rol berishmaydi, degan xayolga borgan, keyin ota-onasini Los-Anjelesga ko‘chib ketishga ko‘ndirgan. 2024-yilning martida Stoun Yorgos Lantimosning “Kambag‘al-baxtsizlar” filmidagi roli uchun karyerasidagi ikkinchi “Oskar” mukofotini qo‘lga kiritdi. Aktrisaning orzusi ushaldimi? Batamom, biroq eng nufuzli kinomukofot tomon yo‘l qizaloq uchun mashaqqatli va chigal bo‘ldi.
“Tollardagi shabboda”
O‘n bir Yashar Emili Stoun o‘ynagan spektakl aynan shunday nomlanadi. Qizaloq sershovqin va yorqin Skotsdeyl shaharchasida tug‘ildi – uni cho‘lli Arizona shtatidagi nusxasi deb atashadi. Uning ajdodlari AQSHga ko‘chib kelgan shvedlar bo‘lgan. Ajnabiy Sten familiyasi quloqqa yoqimli eshitilsin deb, Emilining katta bobosi uni Stounga o‘zgartirdi.
Emma Stoun: O‘rgimchak odam ma’shuqasidan “Oskar”gacha, 7ladies.uz
Bo‘lajak “Oskar” sohibasi juda asabiy va notinch bola bo‘lgan. Ruhiyat bilan bog‘liq muammolari turli tarzda namoyon bo‘lgan: ba’zan qizaloqqa ularning uyi yonib ketayotgandek tuyulgan, Stoun hatto tutun hidini ham sezgan; ba’zida esa u bo‘g‘ilib qolgan va bunday paytlarda qo‘lidan hech narsa kelmasdi. Doimiy ruhiy larza va xavotirlardan najotni murg‘ak Emili aktyorlikdan topdi.
Uy bekasi Krista Stoun qizining aktyorlik intilishlariga to‘sqinlik qilmagan, uni turli to‘garaklar va bolalar teatriga bergan. Ulardan biri Emili ilk rolini ijro etgan Valley Youth Theatre edi. Qizaloqqa uning orzusi – kinoekranlarda porlash ekanini tushunib yetish uchun bir necha yil kerak bo‘ldi, xolos. Ota-onaga biroz tomosha ko‘rsatish va yig‘lab yolvorishlar oqibatida 14 yashar Stoun onasi bilan kasting va sinovlardan o‘tish uchun Farishtalar shahriga uchib ketadi. Maktabni ekstern tariqasida tamomlaydi. Biroq bu vaqtda u AQSHda Emili Stoun ismli aktrisa edi, shuning uchun bo‘lajak karyerasini deb Skotsdeyllik yosh aktrisa ismini o‘zgartirib, Emmaga aylanadi.
Ko‘zga tashlanadigan rollarni olishdan avval, qiz ko‘plab byudjetli va omadli TV-seriallar: “Diqqat markazida Malkolm”, “Medium”, “Hammasi mixdek, yoxud Zak va Kodining hayoti” va boshqalarda rol o‘ynaydi. U hammaga ma’lum omadsizlar va shovqinli ziyofatlar haqidagi komediyalarni tomosha qilishni yoqtiradigan amerikalik yoshlar orasida ilk mashhurlikka erishadi. 2007-yilda Maykl Sera va Jona Xill ishtirokidagi “SuperQalampirlar” filmi ekranlarga chiqdi. Komediya ko‘z ochib yumguncha xitga aylandi, o‘z ustidan kinoya qilib kuluvchi va yorqin Emma Stoun esa tomoshabinlarga ma’qul tushdi. Bu roli uchun u “Yosh Gollivud” mukofotini qo‘lga kiritgan.
“SuperQalampirlar” suratga olish jarayonlari yosh aktrisaga amerikacha komediyalar olamini ochdi: keyingi bir necha yilda u taniqli gollivud aktyorlari bilan ishlashga ulgurdi va Reyn Uilson bilan “Yalang‘och barabanchi”, Vudi Xarrelson va Jessi Ayzenberglar bilan “Zombilend”, Jeff Deniels bilan “Qog‘oz odam” singari bir qancha shov-shuvli loyihalarda suratga tushdi. 2012-yilda Emma Stoun dastlabki nufuzli mukofotini – “Xizmatkor” dramasidagi roli uchun Aktyorlar gildiyaasi mukofotiga sazovor bo‘ldi.
Mashhurlik va shaxsiy hayot
Aktrisaga rostmanasiga mashhurlik keltirgan film “Xizmatkor”dan ikki yil avval, 2010-yilda ekran yuzini ko‘rdi. Tengqurlari orasida umuman noodatiy yo‘llar bilan hammaning og‘ziga tushadigan yuqori sinf  o‘quvchisi haqidagi “Shaddod a’lochi” komediyasi tezda shuhrat qozondi, katta prodyuserlar Stounni yanagi safarga  “ko‘z ostiga olib qo‘yishdi”. Bir yil o‘tgach, Emma ilk bor Rayan Gosling bilan bir filmda suratga tushdi (“Bu telba muhabbat” komedik dramasida), keyin esa “Manfaatli yaqinlik” komediyasida Mila Kunis va Jastin Timberleyk bilan kadrda birga ishlab, epizodik rol ijro etdi.
2012-yilda kinematografiya olamida shov-shuvli voqea sodir bo‘ldi – O‘rgimchak odam haqidagi eng mashhur franshizalardan biri qayta ishga tushirildi. Endryu Garfild bosh rolni ijro etgan “Yangi O‘rgimchak odam” tanqidchilar hamda Sem Reymining namunali trilogiyalari muxlislari tomonidan iliq mulohazalar bilan kutib olinmadi, biroq o‘smirlar orasida ommalashdi. Film aktrisaning shaxsiy hayotida ham o‘z ifodasini topdi: suratga olish maydonchasidagi sheriklikdagi ishdan so‘ng Stoun Garfild bilan ishqiy munosabat o‘rnatdi. Intervyuda qiz, ularning besh yillik ishqiy munosabatlari juda yaqin va samimiy bo‘lgan va faqat Endryuning to‘laqonli oila qurish niyati sabab buzilgan, u esa bola farzand ko‘rishga tayyor emasdi. Juftlik ajralishgach, 2015-yilda iliq munosabatlarni saqlab qoldi: Stoun “La-la-Lend” myuziklidagi ijrosi uchun “Oltin globus”ni qo‘lga kiritganida, o‘rnidan turib uni olqishlagan birinchi odam bo‘ldi (va butun zalni o‘ziga qaratdi).
“La La Lend” filmidagi yosh yulduz Mia va pianinochi Sebastyanning sevgi hikoyasi tomoshabinlar ko‘nglidan shu qadar chuqur joy egalladi-ki, film hozirgacha turli reytinglarda birinchilikni bermay kelmoqda va myuzikl janridagi eng namunalilardan biri hisoblanadi. Komedik drama janridagi “Byordmen” filmi kabi, unda Stoun Mayk Kiton ijrosidagi bosh qahramonning qizi rolini o‘ynagan. Kartina maqtovlarga sazovor bo‘ldi, bosh rol bo‘lmasa-da, aktrisaning qoyilmaqom ijrosini Gollivudning eng yaxshi tanqidchilar e’tirof etishdi. Emma Stounning karyerasi jadal sur’atlarda o‘zgara boshladi: o‘smirlar komediyasi zamoni yakuniga yetdi, aktrisada jiddiy imkoniyatlar kuzatildi.
Ushalgan orzu
2019-yil so ‘nggida matbuot Emma Stoun va Amerikaning mashhur shousi Saturday Night Live ssenariynavisi bilan unashtirilgani haqida xabar berdi. Juftlik hatto 2020-yilda katta to‘y qilishni ham rejalashtirgandi, biroq koronavirus pandemiyasi bunga xalal berdi: dabdabali marosim bekor qilindi, uning o‘rniga Emma va Deyv yashirin to‘y qilishdi. Kezi kelganda, bundan sal avvalroq, aktrisa intervyusida sobiq sevgilisi Endryu Garfildni sog‘inayotganini aytgandi, paparatsilar esa bir necha marta birga sayr qilib yurgan yoshlarni suratga muhrlashga muvaffaq bo‘lgan.
2021-yilda “101 dalmatin” multfilmidagi mashhur yovuz ayol tarixini qayta ko‘rib chiquvchi “Kruella” filmi katta ekranlarga chiqdi. Shu yili Emma Stoun ona bo‘ldi: Luiza Jin Makkeri dunyoga keldi, aktrisa uni buvisining sharafiga shunday ism qo‘ydi.
Rejissor Yorgos Lantimosning “Kambag‘al-baxtsizlar” filmini Stounning so‘nggi yirik ijodiy ishi deyish mumkin. Telba olim Godvin Bakster (Uillem Defo) unga bolaning miyasini ko‘chirib o‘tkazadigan, cho‘kib ketgan sobiq ayol Bella roli uchun unga “Oskar” nasib qildi. Haddan ortiq namoyishkorona yotoq sahnalaridan tashqari, kartina rejissorning boshqa ishlari – Emma Stoun bosh rollardan birini ijro etgan “Suyukli” filmi singari g‘alati yumor va kashshofona kadr postanovkalariga boy.
“O‘z oilamga, onamga, akam Spenserga, otamga, turmush o‘rtog‘im Deyvga minnatdorchilik bildirmoqchiman – seni shunchalik yaxshi ko‘raman-ki. Eng asosiysi, uch kundan keyin uch yoshga to‘ladigan va hayotimizni yaxshi tomonga o‘zgartirgan qizimdan minnatdorman. Seni samolardan-da ko‘proq yaxshi ko‘raman, qizalog‘im”, – deya to‘lqinlanib gapirdi Emma Stoun, Lantimos filmidagi roli uchun “Oskar” mukofoti unga topshirilayotganda.
Hozirda aktrisa Los-Anjelesda yashaydi, qiz o‘stirmoqda va taniqli xonanda Teylor Svift bilan do‘st. Pop-yulduz bilan Emma 2011-yilda tanishgan, o‘shandan beri ularni tez-tez birga uchratishadi: jurnalistlarning fikricha, qizlarni xarakterlari va hazil hissining o‘xshashligi birlashtirib turadi.
Emma Stounning mashhurligiga qaramasdan, uning shaxsiy hayoti haqida ko‘p narsa ma’lum emas. Aktrisa shov-shuvli gollivud bazmi-jamshidlarida kamdan kam ko‘rinadi, vaqtini eri va qizining yonida o‘tkazishni afzal ko‘radi. Bolalikdan kasallik tufayli orttirilgan va Stounning tashrif qog ‘oziga aylangan yo‘g‘on va xirildoq ovoz, hozir muxlislarini u qadar ko‘p xursand qilmayapti: Emma mujmal seriallar va o‘smirlar komediyasini o‘tmishda qoldirib, yoppasiga jiddiy loyihalarga kirishgan. Hozir Arizonaning Valley Youth Theatre teatri yosh aktrisasining orzusi ushaldi, deb bemalol aytish mumkin: Emma Stoun bekorga onasiga Los-Anjelesga ko‘chib ketaylik, deb yalinmadi, oxiri yo‘q kasting va sinovlarga o‘zini bekorga urmadi, o‘zini behudaga turli janrlarda sinab ko‘rmadi – ijodiy doirasining kengligi jihatidan u hali-hanuz Gollivudning eng yaxshi aktrisalaridan biri bo‘lib qolmoqda.

С детства Эмили Джин Стоун грезила о сцене, мечтала оказаться под вспышками фотокамер на фоне Голливудских холмов и играть со знаменитыми актёрами. Ради своей цели она бесконечное число раз перекрашивала волосы, полагая, что именно из-за них ей не дают серьёзных ролей, и уговаривала родителей перебраться в Лос-Анджелес. В марте 2024 года Стоун получила премию «Оскар», уже вторую в её карьере, за лучшую женскую роль в фильме Йоргоса Лантимоса «Бедные-несчастные». Сбылась ли мечта актрисы? Вполне, однако путь к самой престижной кинопремии был для девушки тернист и запутан.
«Ветер в ивах»
Именно так назывался спектакль, в котором сыграла одиннадцатилетняя Эмили Стоун. Девочка родилась в шумном и ярком городе Скотсдейле — его называют копией Майами-Бич в пустынном штате Аризона. Её предки были шведами, эмигрировавшими в США. Чтобы иностранная фамилия Стэн звучала для американцев благозвучнее, прадедушка Эмили сменил её на Стоун.
Эмма Стоун: от девушки «Человека-паука» до «Оскара», 7ladies.uz
Будущая обладательница «Оскара» была очень нервным и неспокойным ребёнком. Проблемы с психикой выражались по-разному: иногда девочке казалось, что их дом горит, Стоун даже чувствовала запах дыма; порой она задыхалась и ничего не могла с этим поделать. Спасение от постоянных потрясений и переживаний юная Эмили нашла в лицедействе.
Домохозяйка Криста Стоун не препятствовала актёрским амбициям дочери и записывала её во всевозможные кружки и детские театры. Одним из которых стал Valley Youth Theatre, где Эмили и сыграла свою первую роль. Всего несколько лет понадобилось девочке, чтобы понять: её мечта — блистать на киноэкране. Небольшое представление для родителей и слёзные мольбы — и вот 14-летняя Стоун уже летит вместе с матерью в Город ангелов для участия в кастингах и пробах. Школу она заканчивала экстерном. На тот момент в США уже была актриса по имени Эмили Стоун, поэтому ради будущей карьеры юная актриса из Скотсдейла сменила имя и стала Эммой.
Перед тем как получить заметные роли, девушка снялась во множестве бюджетных и проходных ТВ-сериалах: «Малкольм в центре внимания», «Медиум», «Всё тип-топ, или Жизнь Зака и Коди» и других. Первую популярность она обрела среди американской молодёжи, которая, как известно, обожает смотреть комедии про неудачников и шумные вечеринки. В 2007 году на экраны выходит фильм «SuperПерцы» с Майклом Сера и Джона Хиллом в главных ролях. Комедия моментально становится хитом, а самоироничная и яркая Эмма Стоун приходится по нраву зрителю. За эту роль она получила премию «Молодой Голливуд».
Съёмки в «SuperПерцах» открыли молодой актрисе дорогу в мир американских комедий: за несколько последующих лет она успела поработать с известными голливудскими актёрами и снялась во многих громких проектах, таких как «Голый барабанщик» с Рэйном Уилсоном, «Добро пожаловать в Zомбилэнд» с Вуди Харрельсоном и Джесси Айзенбергом, «Бумажный человек» с Джеффом Дэниелсом. В 2012 году Эмма Стоун получает первую значительную награду — премию Гильдии актёров за роль в драме «Прислуга».
Популярность и личная жизнь
Фильм, который принёс актрисе по-настоящему громкую известность, вышел на экраны за два года до «Прислуги», в 2010 году. Комедия «Отличница лёгкого поведения»  — про старшеклассницу, которая зарабатывает себе популярность среди сверстников не совсем привычными методами, — сразу стала популярной, а большие продюсеры в очередной раз взяли Стоун «на карандаш». Через год Эмма впервые сыграла в одном фильме с Райаном Гослингом (комедийная мелодрама «Эта дурацкая любовь»), а после исполнила эпизодическую роль в комедии «Секс по дружбе», поработав в кадре с Милой Кунис и Джастином Тимберлейком.
В 2012 году в мире кинематографа происходит громкое событие — перезапуск одной из самых популярных франшиз про Человека-паука. «Новый Человек-паук» с Эндрю Гарфилдом в главной роли не получает восторженных отзывов критиков и фанатов каноничной трилогии Сэма Рэйми, но обретает популярность среди подростков. Фильм отразился и на личной жизни актрисы: после совместной работы на площадке Стоун заводит роман с Гарфилдом. В интервью девушка признавалась, что их отношения, которые продлились пять лет, были очень близкими и душевными и прервались только потому, что Эндрю хотел создать полноценную семью, а она не была готова к рождению детей. После расставания в 2015 году пара сохранила тёплые отношения: Гарфилд был первым человеком, кто поднялся со своего места с аплодисментами (и увлёк за собой весь зал), когда Стоун получила «Золотой глобус» за роль в мюзикле «Ла-Ла Ленд».
Романтическая история любви старлетки Мии и пианиста Себастьяна из «Ла-Ла Ленд» настолько сильно запала в душу зрителям, что фильм до сих пор возглавляет всевозможные чарты и считается одним из образцовых в жанре мюзикла. Так же, как и «Бёрдмэн» — в жанре комедийной драмы, в нём Стоун сыграла дочь главного героя в исполнении Майкла Китона. Картина получила хвалебные отзывы, а блистательную игру актрисы, пусть и не в главной роли, отметили лучшие критики Голливуда. Карьера Эммы Стоун начала набирать стремительные обороты, становилось ясно: время подростковых комедий закончилось, в актрисе рассмотрели серьёзный потенциал.
Сбывшаяся мечта
В конце 2019 года пресса сообщила о помолвке Эммы Стоун и сценариста популярного американского шоу Saturday Night Live Дэйва Маккери. Пара даже запланировала громкую свадьбу на 2020 год, но помешала пандемия коронавируса: пышное торжество было отменено, вместо него Эмма и Дэйв отпраздновали тайную свадьбу. К слову, незадолго до этого актриса в интервью признавалась, что скучает по своему прошлому возлюбленному — Эндрю Гарфилду, а папарацци несколько раз успевали запечатлеть молодых людей, гуляющих вместе.
В 2021 году на большие экраны выходит фильм «Круэлла» — переосмысление истории знаменитой злодейки из мультфильма «101 далматинец». В том же году Эмма Стоун становится матерью: на свет появляется Луиза Джин Маккери, названная в честь бабушки актрисы.
Последней крупной творческой работой Стоун можно считать фильм «Бедные-несчастные» режиссёра Йоргоса Лантимоса. «Оскар» достался ей за роль Беллы — бывшей утопленницы, которой безумный учёный Годвин Бакстер (Уиллем Дефо) пересаживает мозг ребёнка. Помимо довольно откровенных постельных сцен, картина изобилует причудливым юмором и изобретательной постановкой кадра, как и другая работа режиссёра — «Фаворитка», в которой Эмма Стоун также исполнила одну из главных ролей.
«Хочу поблагодарить свою семью, мою маму, моего брата Спенсера, моего отца, моего мужа Дэйва — я так сильно люблю тебя. И самое главное, я благодарна моей дочери, которой через три дня исполнится три года и которая изменила нашу жизнь в лучшую сторону. Я люблю тебя больше, чем всё небо, моя девочка», — растрогалась Эмма Стоун во время вручения ей «Оскара» за роль в фильме Лантимоса.
В настоящее время актриса живёт в Лос-Анджелесе, воспитывает дочь и дружит с известной исполнительницей Тейлор Свифт. С поп-звездой Эмма познакомилась ещё в 2011 году, и с тех пор их часто замечали вместе: по заявлениям журналистов, девушек объединяет сходство характеров и чувство юмора.
Несмотря на популярность Эммы Стоун, о её личной жизни известно немного. Актриса редко появляется на громких голливудских тусовках, предпочитая проводить время с мужем и дочерью. Низковатый и хрипловатый голос, доставшийся ей в детстве из-за перенесённого заболевания и ставший визитной карточкой Стоун, уже не так часто радует поклонников: Эмма полностью переключилась на серьёзные проекты, оставив в прошлом сомнительные сериалы и подростковые комедии. Сейчас уже смело можно говорить о том, что мечта юной актрисы театра Valley Youth Theatre в Аризоне сбылась: Эмма Стоун не зря умоляла мать переехать в Лос-Анджелес, не зря сломя голову носилась по бесконечным кастингам и пробам, и уж точно не зря пробовала себя в различных жанрах — по широте творческого диапазона она по сей день остаётся одной из лучших актрис Голливуда.